S.T.K.
Giriş Tarihi : 10-02-2020 20:17

ASKON’dan KOBİ’lere profesyonel çözüm

ASKON Konya Şubesi, Piyamer Danışmanlık ile yaptığı işbirliği sonrası KOBİ’lerin, hibe, teşvik ve desteklerde çözüm ortağı olacak

ASKON’dan KOBİ’lere profesyonel çözüm


Son 5 yıldır, sanayinin gündeminde olan hibe, teşvik ve geri ödemeli destekler noktasında ASKON Konya Şubesi önemli bir çalışmaya imza attı. ASKON Konya Şube Başkanı Atilla Sinacı, KOBİ’leri rahatlatacak bir çalışmaya imza attıklarını dile getirdi.

Başkan Sinacı, yaptığı açıklamada, “Son yıllarda Kamunun farklı kurumları üzerinden onlarca farklı alanda verilen Hibe, Destek ve Teşvikler, özellikle KOBİ’ler için doğru kullanıldığında oldukça faydalı oldu. İşletmesini büyütmek isteyen, üretimini arttırmak isteyen, Kaliteli ürünlere yönelmek isteyen KOBİ’lerin bir bölümü bu desteklerle geliştiler.
Tabi her konuda olduğu gibi bu konuda da özellikle küçük işletmelerin şikayetleri var. Bu destek ve teşviklerin süreçlerinin çok karmaşık olduğunu, çok sayıda başvuru yapan işletme olmasına rağmen bu tip destekleri veren kurum ve kuruluşlarda çok az uzman olduğu, Telefonla bilgi alamadıkları, yüz yüze görüşmeye gittiklerinde ise zaman darlığından dosyanın nasıl hazırlanacağı konusunda ayrıntılı bilgi alamadıklarından muzdaripler. 35 binin üzerinde KOBİ adediyle Bir KOBİ cenneti olan Konyamız’da, bu tip desteklerin etkin ve yeterince kullanımı şehrin ekonomisi için oldukça önem taşıyor.
Yaklaşık 1 yıl önce benim Başkan Yardımcılığım dönemimde bu konuyla ilgili çalışmaya başladık. O dönemki AR-GE Birim Başkanımız sayın Emrullah Sürücü titiz bir çalışma yürüterek beraberce yürüyebileceğimiz, bir firmada karar kırdık. Piyamer Danışmanlık ile süreci yürüteceğiz. Profesyonel İşler ve Yatırım Merkezi - Piyamer Danışmanlık, ASKON’a verdiği etkileyici teklif nedeniyle yönetim kurulumuz tarafından oy birliği ile onaylandı. Fatih beyin kendisine yeni yönetimimizde AR-GE Birim Başkanlığı görevini verdik. Başta memleketimiz Konya’ya ve tüm ASKON camiasına hayırlı olsun” dedi.
 

Sürecin nasıl işleyeceğini de aktaran Başkan Sinacı, “ASKON Konya merkezinde firma uzmanlarının kullanabileceği bir ofis oluşturduk. Bu süreçte işletmelerin faydalanabilecekleri destek ve teşvikler için üyelerimiz önceden randevu alarak yüz yüze ücretsiz bilgi alabilecek, Piyamer Danışmanlık, telefonla talep edenlerden başlamak koşulu ile tüm üyelerimizi ziyaret edip, sektörleri, üretimleri, hizmetleri, varsa ihracatları konusunda bilgi alarak, üyelerimizin faydalanabilecekleri tüm kurum ve kuruluşlardan hibe, destek ve teşvikler hakkında rapor verecektir. Bu hizmette üyelerimiz için tamamen ücretsizdir. Bilgi sahibi olduktan sonra Başvuru yapılacak kurumlar ve destek programlarına işletme yetkilileri ile birlikte karar verilecek, Üyelerimiz Başvuruları onaylanana kadarki süreçte, başvuru dosyası yazım ücreti, başvuru ücreti, Peşinat, Kapora vb gibi hiçbir peşin ücret ödemeden girişlerini yaptırabilecektir.
Ücretlendirme ancak dosyanın onayına müteakip ASKON gözetiminde ve onayında gerçekleşecek, Başvuru süreci, işlerin doğru takip edilip edilmediğinin kontrolünü ise Konya ASKON yönetimi tarafından sağlanacaktır. Üyelerimizin yapacağı sözleşmelerde ise ASKON’un da şahit olarak imzası bulunacak olup, tüm sözleşmeler ASKON Hukuk birimi tarafından adil olacak şekilde kontrol edip onaylanmıştır” diye konuştu.
 

ASKON BASIN MÜŞAVİRLİĞİ