GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-02-2020 12:08

DSİ Konya’da asırlık projeleri adım adım hayata geçiriyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Konya’da yaptığı yatırımlarla yüzyıllık projeleri hayata geçiriyor.

DSİ Konya’da asırlık projeleri adım adım hayata geçiriyor

 Konya’nın “Tahıl Ambarı” kimliğini sürdürmek, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor. 

 
  DSİ’nin son 17 yılda Konya iline yaptığı yatırımlar hakkında açıklamada bulunan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Konya ilimizde 1 içme suyu tesisi, 20 baraj, 29 gölet, 70 sulama tesisi, 140 taşkın koruma tesisi kazandırdık. Yer üstü su varlığı ve aldığı yağış miktarı ülke ortalamasının altında kalan Konya’da, suyu depolamak ve sulamada modern sistemler kullanmak büyük öneme sahiptir. Bu nedenle DSİ Genel Müdürlüğünce son 17 yılda Konya ilimize 20 baraj ve 29 gölet kazandırılarak 1 milyar 116 milyon metreküp su depolama hacmine ulaşılmıştır. 9 baraj ile 5 gölette çalışmalar devam etmektedir.

Planlama ve proje aşamasında 10 adet baraj ve 15 adet gölet daha bulunmaktadır. Konya ilinde son 17 yılda 70 adet sulama tesisi tamamlanarak 796 bin 440 dekar arazi sulamaya açılmış ve yıllık 648 milyon lira tarımsal gelir artışı sağlanmıştır. İnşaat aşamasında 23 adet, planlama ve proje aşamasında 34 adet sulama tesisi bulunmaktadır. 2019 yılı sonunda 72 bin 650 dekar tarım arazisini modern sulamaya kavuşturan KOS 1,2,3 sulamalarının ilk kısmı tamamlanmış olup, önümüzdeki sulama sezonunda faaliyete geçecektir. Ereğli İvriz Sağ Sahil Sulaması Yenileme Projesi ile 247 bin dekar tarım arazisi, Dünya Bankası Finansmanıyla yapılacak olan ve ihalesi gerçekleştirilen Ereğli İvriz Sol Sahil Sulaması ile 152 bin dekarlık alan modern sulama şebekesine kavuşturulacaktır.

Mavi Tünel’den gelen suları nihai olarak Türkiye’nin en büyük yapay depolaması konumundaki Hotamış Depolamasına ulaştıracak olan 124 bin 678 metre uzunluğundaki Apa Hotamış İletim Kanalı’nda (AHİ) yüzde 99 fiziki gerçekleşme sağlandı. Performans testleri devam eden AHİ Kanalının Hotamış’ı eski günlerine geri döndürerek tekrar sulak alan hüviyetine kavuşması bekleniyor. Ova içerisinde 125 kilometre yol kat eden AHİ Kanalı, projelendirilmiş durumdaki çeşitli sulamalarla, geçtiği güzergahtaki verimli topraklara can katacak” ifadelerine yer verdi.