SAĞLIK
Giriş Tarihi : 19-01-2020 16:34

Milletvekili Esin Kara’dan Sağlık Bakanına önerge

MHP Konya Vekili Sayın Esin Kara'nın vaginal agenezi ( doğuştan çift cinsiyetle doğan bebekler) hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soru önergesinde bulundu.

  Milletvekili   Esin Kara’dan Sağlık Bakanına önerge

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Konya milletvekili Esin Kara Vaginal Agenezi ( doğuştan çift cinsiyetle doğan bebekler) Sorununu TBMM ‘de gündeme getirdi

 

Vaginal Agenezi’nin ortalama dört bin ila 10 bin doğumda bir görülen ve kişinin sosyal hayatını derinden etkileyen bir sorun olduğunu belirten Kara tedavisinin de oldukça meşakkatli olduğunu ifade etti. Tedavisinin çocukların ergenlik dönemine girmeden yapılmasının elzem olduğunu sözlerine ekleyen milletvekili geç kalan tedavilerin travmatik sonuçlara neden olacağını söyledi.

Halk arasında doğuştan vajina yokluğu olarak bilinen Vaginal Agenezi’yi Milletvekili Kara gündemine aldı. Kara, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya konu hakkında soru önergesinde bulundu.

Bu sebeplerden dolayı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soru önergesinde bulunan Kara önergede şu soruları sordu; “Ülkemizde vaginal agenezi anomalisi ile doğan kaç bebek vardır? Bu bebeklerin sayısı kayıt altına alınıyor mu? Durum ile ilgili bir istatistik var mı? Vaginal Agenezi anomalisi olan bebeklere yönelik operasyonlar ülkemizde kaç merkezde yapılmaktadır? Bunlar hangileridir? Bu ailelere karşılaştıkları durumla ilgili psikolojik destek verilmekte midir?”