S.T.K.
Giriş Tarihi : 16-01-2020 15:02

Selçuklu'da Öğrencilere Çölyak Hastalığı Anlatıldı

Glutensiz Yaşam Derneği, Konya’nın Selçuklu ilçesinde yer alan Mümine Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde, Çölyak hastalığı ve Glutensiz Beslenme konusunda bir program düzenledi.

Selçuklu'da Öğrencilere Çölyak Hastalığı Anlatıldı

Yakın zamanda kurulan Glutensiz Yaşam Resim önizlemesi, Çölyak ve Glutensiz Beslenme Semineri’nin üçüncüsü icra etti. Akademisyen, gıda mühendisi, uzman hekim ve diyetisyenlerden oluşan dernek yönetim kurulunun, Çölyak hastalığı ve Glutensiz Beslenme konusunda yapmış oldukları farkındalık çalışmaları toplumun her kesimi tarafından takdirle karşılanıyor.

Resim önizlemesi

 

Selçuk Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olan Dernek Başkanı Güngör Gökdağ, yapmış olduğu konuşmasında, derneğin kuruluşu, faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Çölyak hastalığı ve Glutensiz Beslenme hususunda toplumda farkındalık oluşturmak ve duyarlılığı arttırmak istediklerini söyledi.

Resim önizlemesi

Tanı alan bireylerin günlük yaşamlarında karşılaştıkları sorunları anlatmak, Çölyak’ı tanıtmak ve sorunlarını gündeme getirmek, empati kurup, farkındalık oluşturmak için bu seminerleri düzenlediklerini ifade etti. Sözlerini ise, bu programın yapılmasına katkı sağlayan okul idaresine, derneğin çalışmalarını destekleyen Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’ya ve dernek yönetim kurulu üyelerine teşekkür ederek tamamladı.

 

Selçuk Üniversitesi Çocuk Gastroenteroloji bölümü Öğretim Üyesi ve Glutensiz Yaşam Derneğinin de yönetim kurulu üyesi olan Dr. Meltem Gümüş, yapmış olduğu konuşmasında, Çölyak Resim önizlemesitanımı, teşhisi, semptomları ve söz konusu süreçte dikkat edilmesi gerekenlere ayrıntılı bir şekilde değindi. Çölyak’ın şu an için bilinen tek tedavisinin ‘yaşam boyu süren glutensiz diyet’ olduğunu belirtti.

Ayrıca ‘Çölyak hastalığı, çevre faktörleri ve genetik faktörlerin de etkileşimi ile ortaya çıkmaktadır. Genetik olarak yatkın bireylerde, dışardan gluten içeren besin vücuda alındığında bağışıklık sistemi aşırı bir tepki verir ve Çölyak belirtileri, bağırsakları ve vücudun diğer bölgelerini de etkileyebilir’ diyerek öğrencileri bilgilendirdi.

Resim önizlemesi

Derneğin yönetim kurulu üyelerinden olan, Necmettin Erbakan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Diyetetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Elif Yıldırım, yapmış olduğu konuşmasında, Çölyaklı bireylerin beslenmesi hakkında detaylı bilgiler verdi. Çölyaklıların günlük yaşamlarında herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaması adına diyetlerine çok dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Resim önizlemesi

Çölyaklı bireylerin, buğday arpa, yulaf, çavdar ve bunlardan yapılan ürünleri tüketemeyeceklerini belirten Dr. Yıldırım, ‘buğdaydaki proteinlerin yaklaşık% 80-85'i gluten proteinlerinden oluşur. Gliadin ve gluten proteinlerinin sudaki karışımından meydana gelen gluten; unlu mamüllerde yapının gelişmesine katkıda bulunur. Çökyaklılar, sadece gluten içeren besinleri değil, çapraz bulaşma yoluyla çok az miktarda dahi olsa gluten bulaşan söz konusu besini de tüketemezler. Dolayısıyla üretim hattının farklı olması gerekir’ diyerek konuşmasını sonlandırdı.