GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-01-2020 12:39

Bektaş; “Gazetecilerin daha özgür ortamlarda görevlerini yerine getirmelidir.”

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında, çalışan gazetecilerin gününü kutlayarak, “Başta ekonomik sorunlar olmak üzere oldukça zor şartlar altında görevlerini yerine getiren gazetecilerin, sorunlarından kurtarılarak, daha özgür ortamlarda görevlerini yerine getirmeleri sağlanmalıdır” diye konutu.

Bektaş; “Gazetecilerin daha özgür ortamlarda görevlerini yerine getirmelidir.”

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, gazetecilerin kamuoyunun ve vatandaşların doğru haber almasında önemli bir görevi yerine getirdiklerini belirterek, “Toplumun aydınlatılması, bilinçlendirilmesi, halkın talep ve beklentilerinin kamuoyuna iletilmesi, ülkemizin ve şehrimizin birçok sorunlarının dile getirilmesi gibi pek çok konuda en önemli görevleri yerine getirmek Çalışan Gazetecilere düşmektedir. Bu önemli görevi üstlenen şehrimizdeki ve Anadolu’daki basınımız, son yıllarda başta ekonomik olmak üzere zor günler geçiriyor. Oysa demokrasi ve hukuk kuralları çerçevesinde basın ve basın çalışanları hür olarak görevini yerine getirmelidir. Sessizlerin sesi, kulağı ve gözü olan basınımız ve çalışan gazeteciler rahat bir ortamda görevini yerine getirebilsin ki demokrasimiz gelişsin. Kamuoyunun beklentilerini duyurabilsin” dedi.

“Gazetecilerin, Sorunları Çözülmelidir”

Gazetecilerin her türlü sorunları çözülerek, özgür bir ortamda görevlerini yerine getirmeleri sağlanmalıdır diyen Barış Bektaş, “Günümüzde Çalışan Gazeteciler iş güvenliğinden, örgütlenme hakkından, haberi haber gibi yazıp kamuoyunu doğru bilgilendirme hakkı gibi birçok haklara yeterince sahip değildir. Bunun yanında 212 sayılı yasayla kazandığı hakları ellerinden alınıyor. Her türlü baskı altında kalıyorlar. Türkiye’de halkın haber alma hakkının önündeki engellerin kaldırılması, gazetecilik mesleğinin hedef gösterilmeden, saldırıya uğramadan, tutuklanmadan yapılabilmesi için önündeki tüm engeller kaldırılarak, var olan sorunlarından kurtarılarak, özgür bir ortamda görevlerini yerine getirmek için hukuksal ve ekonomik sorunları biran önce çözüme kavuşturulmalıdır. Yani daha özgür olarak görevlerini yerine getirebilsinler. CHP olarak her zaman basının yanında olduk, onların özgür ortamlarda görevlerini yerine getirmelerini savunduk. Sorunlarının çözümü noktasında da her türlü desteği verdik. Vermeye de devam edeceğiz. Çünkü basın ve çalışan gazeteciler Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ‘Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.’ Günümüzde güç koşullarda bile çalışmaya devam eden ve önemli bir kamu görevini yerine getiren gazetecileri selamlıyor,10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün, gazetecilerin meslekleriyle meslek onuruna sahip çıkma günü olmasını diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle çalışan ve en güç koşullarda bile meslek onurlarını koruyan tüm gazetecilerin bu anmalı günlerini kutlayarak, sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.