SİYASET
Giriş Tarihi : 07-01-2020 13:46   Güncelleme : 08-01-2020 09:21

Milletvekili Esin Kara'dan Kadınhanı İlçesi için Araştırma Komisyonu talebi

MHP Konya Milletvekil Esin Kara Konya'nın Kadınhanı ilçesindeki tarımsal sıkıntıları için TBMM sine araştırma komisyonu kurulmasını talep etti.

Milletvekili Esin Kara'dan  Kadınhanı İlçesi için Araştırma Komisyonu talebi

Konya’nın Kadınhanı ilçesinde yaşanan tarımsal üretim, sulama ve ekonomik alanda var olan sorunların tespiti bu sorunların çözümüne yönelik yatırım zeminin hazırlanması amacıyla gerekli şartların incelenmesi için Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 104. ve 105. maddeleri gereği Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.

Kara Kadınhanı’ndaki su sorununu gündeme getirdi

MHP Konya Milletvekili Esin Kara Konya’nın Kadınhanı ilçesinde yaşanan tarımsal üretim, sulama ve ekonomik alanda var olan sorunların tespiti bu sorunların çözümüne yönelik yatırım zemininin hazırlanması amacıyla gerekli şartların incelenmesi için TBMM’ye araştırma önergesinde bulundu.

 

Sulu tarım verimi artıracak

Kara, 33 bin 036 kişilik nüfusa sahip Kadınhanı ilçesinde yaşayan vatandaşların çoğunun geçimini tarım ve hayvancılıkla sağladığı ifade ederek şunları söyledi; “Türkiye’nin tahıl ambarı olarak anılan Konya’nın ilçesi olan Kadınhanı’nda yaklaşık 1.250.000 dekarlık alanda tarım yapılmaktadır. İlçenin tarım toprakları sulu tarım için uygun nitelikleri taşımakta olup sulu tarım yapıldığı takdirde tarımsal ürünlerin kalitesi ve verimi artacak, ekonomik olarak yüksek kazanç elde edilebilecektir. Bu sebeple Kadınhanı ilçesinin tarımsal arazilerinin sulamasında kullanılmak üzere dış havzalardan ilçeye su getirilmesi ilçe ve bölge ekonomisinin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Dış havzalardan su getirilmesi ile yeraltı sularının bilinçsiz ve fazla kullanımı sonucu Konya Havzası’nda oluşan obruklara yönelik yeraltı su seviyesinin çekilmesi tehlikesine karşı bir önlem alınmakla birlikte ayrıca çiftçilerin kullanmış oldukları elektrikli su pompalarına ihtiyacı azaltan yönde tarımsal sulama yapılabilme ve tarımsal üretim girdilerini artıran elektrik parası külfetinin cüzi seviyelere çekilebilmesine olanak sağlanacaktır.”

Dış havzalardan getirilen su maliyetli

Kara dış havzalardan getirilen suyun maliyetinin yüksek olduğu ifade ederek şöyle konuştu, “Kadınhanı ilçesinde tarım yapan çiftçilerimizin tarımsal sulamada kullanmak amacı ile elektrik motoru ile çalışan kuyu suyu pompalarını çalıştırmak için kullanmış oldukları elektrik miktarı ve bu miktarın bedel olarak ilçeye yansıyan toplu maliyeti düşünüldüğünde ekonomik anlamda tolere edilebilecek ve ilçenin kalkınmasına faydalı olacaktır. Bunun neticesinde ilçede sulu tarım alanları ve sulu tarım ürünlerinde üretim hacminin ciddi biçimde artacağı ve ilçenin çiftçileri tarafından yapılacak tarımsal faaliyetler ile 2 yıl gibi bir sürede tolere edilebileceği görülmektedir.”

 

Milletvekili Esin Kara son olarak, “Bu sebepler neticesinde, Konya’nın Kadınhanı ilçesinde yaşanan tarımsal üretim, sulama ve ekonomik alanda var olan sorunların tespiti bu sorunların çözümüne yönelik yatırım zeminin hazırlanması amacıyla gerekli şartların incelenmesi için Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 104. ve 105. maddeleri gereği Meclis Araştırması açılması uygun olacaktır” dedi.