EĞİTİM
Giriş Tarihi : 27-11-2019 14:32

Kto Karatay Üniversitesi Enerji Yönetimi Bölümünden Enerji Tasarrufu Önerileri

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde bulunan Enerji Yönetimi Bölümü, Türkiye’de lisans düzeyinde açılmış ilk bölüm olarak 2014 yılından beri faaliyet gösteriyor.

Kto Karatay Üniversitesi Enerji Yönetimi Bölümünden  Enerji Tasarrufu Önerileri

. Kombi üzerinden sıcaklık 45-50 ⁰C’ye düşürülerek oda sıcaklığının 22⁰C’ye gelmesi sağlanmaktadır. Kombi üzerindeki radyatör suyu sıcaklığını 5 ⁰C azaltmak, oda içinde yaklaşık 1 ⁰C’lik sıcaklık düşüşünü sağlamaktadır. Bu durum da yaklaşık %5-10 arasında yakıt tasarrufu sağlanmasında katkıda bulunur.”

Odalarda termostat kullanımı sayesinde de %10’a varan yakıt tasarrufu sağlanabileceğinin altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Tunçez, “Oda termostatının monte edildiği yer son derece önemli. Kış şartlarındaki ideal sıcaklığa ayarlanmasıyla yakıt harcamasında tasarruflar sağlanabilir. Kat kaloriferi kullanılmakta ise sürekli daha düşük ancak aynı ısıda kullanmak, kombiyi gece kapatıp gündüz açmaktan daha ekonomik olacaktır.” dedi.

Periyodik Bakım da Tasarruf İçin Son Derece Önemli

“Kombilerin ve kazanların periyodik bakımı, yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Uzmanlar tarafından, radyatörlerin ekonomik çalışmasını sağlamak için termostatik radyatör vanaları taktırılması önerilmektedir. Oda sıcaklığını istenen seviyede tutmak için termostat üzerindeki ölçek ile ayarlanmakta, kombinin fazladan yakıt yanması önlenmektedir. Konfor derecesinin üzerindeki her derece için yakıt tüketimi %7 artmaktadır. Bu yüzden evin gerekli konforu sağlayan sabit ısıda tutulması gerekir.” diyen Dr. Öğr. Üyesi Tunçez, kapı ve pencere kenarlarındaki boşluklara da dikkat edilmesi gerektiğine değindi.

Resim önizlemesi

 

Ayrıca, Dr. Öğr. Üyesi Tunçez’e göre günümüzde ısı yalıtımı da tasarruf açısından son raddede önem kazanmış durumdadır. Yalıtımı yapılmış binalarda diğer binalara kıyasla yakıt tüketimi %30 ile %80 arasında azalmaktadır.

Pencerelerin Değişmesi de Çözüm Olabilir

“Çift camlı ısı cam pencereler ısıyı içeride tuttuğundan tek camlı pencerelere göre daha verimlidir. Dış duvardaki pencere alanlarının büyük olması da ısı kaybını artırmaktadır. Duvar alanının en fazla %10 – 15’i kadar bir alan pencere için ayrılmalıdır. Eğer pencereleriniz çok sayıda ve geniş ise, pencere değiştirme esnasında bir kısmını ördürebilir ve alanını düşürebilirsiniz. Bu sayede ev içindeki ısı kaybınız da azalacaktır.” ifadelerine yer veren Dr. Öğr. Üyesi Fatma Didem Tunçez, tüm Türkiye’ye enerjinin tasarruflu kullanıldığı günler diledi.