GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-11-2019 19:36

Vali Cüneyit Orhan Toprak Anlamlı Günde Gökçem’i Ziyaret Etti

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak ve eşi Dr. Funda Toprak, davet üzerine geldiği Gökçem Down Cafe’de oldukça duygulu anlar yaşadı.

Vali Cüneyit Orhan Toprak Anlamlı Günde  Gökçem’i Ziyaret Etti

Gökçem Down Cafe’de istihdam edilen 10 daimi ve 1 stajyer Down Sendromlu gençlerin başarısı karşısında büyük bir gurur duyduğunu ifade eden Vali Cüneyit Orhan Toprak, Gökcem Konya Down Özel Çocuklar Eğitim ve Spor Kulübü Derneği kurucusu Uğur ve Yasemin Devecioğlu’ndan kurum hakkında bilgi aldı. Yasemin Devecioğlu Vali Toprak’a verdiği bilgide, “Yaklaşık 14 yıl önce kendi oğlumuz Gökhan ve oğlumuz ile aynı durumda olan gençlerimizin eğitimi ile başlattığımız çalışma bu gün harika bir boyuta ulaştı.

Gökcem Cafe, özel gereksinimli gençlere fırsat eşitliği sağlayarak iş istihdamlarını sağlamak amacıyla kurulmuş bir yer olmasına rağmen hiçbir zaman sınırlı sayıda özel gereksinimli gencin iş istihdamlarının sağlanmasını düşünmedik. Gökcem Kafe ve Restaurant da özel gereksinimli gençlere meslek öğretilerek eğitimlerini tamamlayan gençlerimizin ilk olarak ilimizdeki sonrasında ise farklı şehirlerde farklı işletmelere yerleştirilmesi hedefledik. İşletmemizde şu anda 10 daimi 1 Stajyer olmak üzere 11 özel gencimiz çalışmaktadır. Bir zamanlar ailelerine yük olan bu gençlerimiz şimdi aldıkları maaş ile ailelerini geçindirecek boyuta ulaşmışlardır, ayrıca kendi sigortalarından anne ve babaları da faydalanmaktadır. Her şeyden önemlisi ise bu gençlerimizin 10 yıl da emekli olarak normal bir emekli işçi ile aynı emekli maaşını almaları ve bir ömür boyu hiç kimseye yük olmadan hayatlarını devam ettirme imkanına da sahip olmalarıdır.

Ocak 2016 tarihinde korumalı işyeri statüsü kazanan Gökcem Cafe & Restaurant korumalı iş yeri olma özelliğiyle ilimizde, hizmet sektöründe çalışan korumalı işyeri olma özelliğiyle ise Türkiye’de ilk olma özelliği taşımasına rağmen ne yazık ki gereken ilgi ve desteği göremiyoruz. Dernek olarak bu tür gençlerimizi eğiterek, topluma kazandırılmasının yanında kendi ayakları üzerinde durarak geçinmelerini sağlamak için elimizden geleni yapmaktayız. Özel bireylere olan ön yargıların giderilmesinin yanında, toplumun tutumunun olumlu yönde değiştirilmesi, özel gereksinimli bireylerin başarılarının topluma fark ettirilmesi amacıyla düzenlediğimiz eğitimler sayesinde Down Sendromlu yavrularımız kendilerini kanıtlama imkânı buldu. Sizlerden bize değil burada tüm umutlarını bu işletmenin ayakta kalmasına bağlayan yavrularımız için gereken desteği vermeniz” dedi.

BENİM MEKANIM BUNDAN SONRA BURASI

Ziyarette Vali Cüneyit Orhan Toprak Down Sendromlu gençlerle sohbet ederek, “Gökcem kadar daha güzel bir yer olamaz. Hayırlı bir hizmet veriliyor. Bundan sonra benim mekânım burası ve buradaki gençlerle birlikte olacağım. Toplum olarak özel gereksinimli vatandaşlarımıza sahip çıkmak hepimizin bir görevidir. Bu gençlerimizi topluma kazandırmak kadar güzel ve hayırlı bir iş olamaz. Böylesi bir kurumu Konya’ya kazandırdıkları için Uğur Devecioğlu ve eşi Yasemin Devecioğlu’na teşekkür ederek, kutluyorum. Her zaman buradaki Down Sendromlu gençlerimizin yanında olup, onların her sorunuyla yakından ilgileneceğim. Onlara her zaman devletin kapısı açıktır. Valilik olarak bu mekana sürekli destek olacağız. Bundan yavrularımızın endişesi olmasın” diye konuştu. Ziyaret sırasında tüm gençler ile yakından ilgilenen Vali Toprak ve eşi, kurumu gezmelerinin ardından gençler Vali beye plaket vererek, kendilerini yalnız bırakmamalarını istedi.