SAĞLIK
Giriş Tarihi : 04-11-2019 12:24

Selçuk Üniversitesi'ne bilimsel katkıda iki dalda birincilik ödülü

Selçuk Üniversitesi, Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği'nin (TPRECD) 41. Ulusal Kurultayı'nda düzenlenen Asistan Bildiri Yarışması'nda "Deneysel ve Klinik" olmak üzere iki dalda birincilik ödülü kazandı

 Selçuk Üniversitesi'ne bilimsel katkıda iki dalda birincilik ödülü

Samsun'da On Dokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı ev sahipliğinde düzenlenen Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği'nin (TPRECD) 41. Ulusal Kurultayı'nda Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Asistan Bildiri Yarışması'nda hem "Deneysel” hem de “Klinik" dalda birincilik ödülü elde ettiler.

Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği’nin (TPRECD) 41. Ulusal Kurultayı'na 500'ün üzerinde bilim adamının katıldığını ifade eden Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zekeriya Tosun, "Geçtiğimiz günlerde Samsun'da TPRECD 41. Ulusal Kurultayı'na Selçuk Üniversitesi olarak çok dolu dolu bir katılım sağladık. Kurultayda; 12 panel, 50 konferans, 120 serbest bildiri ve 28 deneyim aktarım sınıfı dediğimiz çok geniş kapsamlı toplantılar gerçekleştirildi.

Resim önizlemesi

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Kliniği olarak gittiğimiz TPRECD 41. Ulusal Kurultayı Asistan Bildiri Yarışması'nda 'Deneysel' dalda Dr. Şeyda Güray Evin, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçların yan etkilerinden korunmak amacıyla kök hücre ilave edilerek daha düşük dozlarda verilebileceğini gösteren çok başarılı bir deneysel çalışmasını sunarak birincilik ödülü kazandı. Klinik dalda ise, Dr. Cemil Işık özellikle çenenin öne ve geriye alındığı ameliyatlarda, ameliyat sonrası oluşabilecek his kayıplarını önceden doğru tahmin etmeye yarayan bir çalışma sunarak birincilik ödülünü aldı. Her iki dalda yapılan çalışmalar, pratik hayata geçebilecek ve insanlarımıza şifa olarak dönebilecek bilimsel çalışmalardır" ifadelerini kullandı.

Resim önizlemesi

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Kliniği olarak önemli çalışmalarda bulunduklarını ve özel çalışmalarla da öncülük ettiklerini dile getiren SÜ. Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zekeriya Tosun, "Plastik Cerrahide kök hücre kullanımıyla ilgili çalışmalarda ön sıralardayız. Bu nedenle deneysel alanda aldığımız ödül bizim için sürpriz değil. Çünkü kök hücre desteğiyle yapılmış bir çalışmaydı. Bu çalışmanın laboratuvar desteğini Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji Bölümünden hocalarımız sağladı. Klinik dalda aldığımız ödülde çene kemiğiyle ilgili yapılan çalışmalarımızın sonucu yüz kemiklerinde yapılan ameliyatların, elde edilen tecrübelerin aslında sahaya yansıması anlamına geliyor. Her iki çalışma bölümümüz öğretim üyeleri ve asistanlarının ekip çalışmasının ürünüdür. Bu çalışmaların bilim camiası tarafından da takdir görmesi ve çok sayıda katılımcı arasında ödül almış olması hem bölümümüz hem de üniversitemiz adına bizi gururlandırdı, çok mutluyuz. Üniversitemize ödülle döndük ve bundan sonraki çalışmalar için de yoğun olarak çalışmaya devam edeceğiz. Bu bilimsel çalışmalarda aldığımız ödül, Selçuk Üniversitesi'nin bize sağlamış olduğu özgür bilimsel çalışma ortamıyla gerçekleşti. Bu nedenle uygun ortamı sağlayan bütün üniversite ve fakülte yöneticilerimize de özellikle teşekkür ediyorum" diye konuştu.