SAĞLIK
Giriş Tarihi : 03-10-2019 18:05   Güncelleme : 03-10-2019 18:05

Sağlık İçin Hareket Et Obezitenin Önüne Geç

Konya İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Selçuklu ilçe Sağlık Müdürlüğü tarafından 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü nedeniyle farkındalık etkinliği düzenlendi. İl Sağlık müdürlüğü önünden hareket eden protokol üyeleri ve öğrenciler, Kültürpark’a kadar yürüdü ve burada etkinlikler gerçekleşti.

Sağlık İçin Hareket Et Obezitenin Önüne Geç

Programa, Konya Vali Yardımcısı Fazlı Akgün, Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, hizmet başkanları, ilçe sağlık müdürleri, sağlık çalışanları, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Görüntünün olası içeriği: 10 kişi, ayakta duran insanlar, kalabalık, düğün ve açık hava

 

Programın açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, “Sağlık hepimizin en önemli, en değerli varlığıdır. Sağlık olmazsa olmazımızdır ve iki temel kaynağı vardır. Birisi sağlıklı beslenme, diğeri de harekettir. Bugün hareket konusunda bir etkinlik düzenledik. Hareketin farkındalığını gösterme adına böyle bir organizasyon gerçekleştirdik. Bu yılki temamızda özellikle hareketin çocukluk çağından itibaren başlanmasını öneriyoruz. Gerçekten tüm dünyada ve ülkemizde obezite bir problemdir.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakkabılar, gökyüzü ve açık hava

Bu obezite sorunu çocukluk çağlarına kadar inmiş durumdadır. Ülkemiz verilerine baktığımızda, obez çocuklarımızın oranı yüzde 10 civarındadır. Ayrıca fazla kilolu çocukların oranına baktığımızda yüzde 15 olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu rakamlar azımsanacak seviyede değildir. O nedenle çocukluk çağından itibaren hareketi öneriyoruz. Obezitenin ileride yol açacağı kronik hastalıklardan korunmalarını öneriyoruz. Eğer hareket edersek, kronik kalp hastalıklarından, kanserden, yüksek tansiyondan korunarak sağlıklı bir hayat yaşarız. O nedenle bu etkinliği çok önemsiyoruz’ ifadelerini kullandı.
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor, düğün, kalabalık ve açık hava

 

Herkesin hayatın tüm zamanlarında harekete önem vermesi gerektiğini dile getiren Konya Vali Yardımcısı Fazlı Akgün, “3-4 Ekim Yürüyüş Günü olarak hem ülkemizde hem de dünyanın çeşitli ülkelerinde kutlanmaktadır. Buradaki temel mantık, ‘yürü, koş, oyna, sağlıklı yaşa’ şeklindedir. Herkesin sadece bugünle kısıtlı olmayacak şekilde, hayatın hemen hemen her bölümünde genç yaşlardan başlayarak hareketli bir yaşamı seçmesi ilerleyen yaşlardaki yaşamla birebir ilgili olacaktır. Çocuklar eskiden yakan top, körebe vb. oyunlar oynardı

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, gülümseyen insanlar, çocuk ve açık hava

. Bunları tüm çocuklar hem okul hayatında hem de günlük yaşamında hemen hemen her gün tekrarlardı. Ama öyle bir noktaya geldik ki, teknolojinin getirdiği internet, bilgisayar bağımlılığı, çocukları artık hareket edemez hale getirdi. Masa başında saatlerce oturup bilgisayarla meşgul olan çocuklar artık oyun oynamayı unuttular. Onları tekrar eski dönemlerdeki gibi hareketli yaşama teşvik etmemiz gerekir. Yoksa artık bizi obez bir nesil bekler. Tabi ki bu toplum açısından sakınca doğurmaktadır.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, bitki, çiçek, ağaç, ayakkabılar ve açık hava

 

Sağlıklı birey sağlıklı aile, sağlıklı aile de sağlıklı toplum demektir. Bu konuda gerek Milli Eğitim müfredatlarında, gerekse bunun dışındaki vakitlerde çocuklarımızı mutlaka hareketli bir yaşam tarzını benimseyecek alışkanlıklar kazandırmak zorundayız. Bu konuda hepimize büyük bir görev düşüyor’ şeklinde konuştu.
Protokol konuşmalarının ardından çocuklar sabah sporu yaptı. Daha sonra tekvando ve wushu gösterileri, koca ayak yarışması, folklor gösterisi son buldu

Görüntünün olası içeriği: 12 kişi, gülümseyen insanlar, açık hava