MAGAZİN
Giriş Tarihi : 30-09-2019 14:32   Güncelleme : 30-09-2019 14:32

Avrasya’nın Altın Sesi Akhmedov” Konya’da Konser Verdi

Hazreti Mevlana’nın doğumunun 812’nci yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen “16. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali”nin 8. gününde, Rusya’da Avrasya’nın altın sesi olarak ilan edilen Rusya Federasyonu Devlet Sanatçısı, Dağıstanlı Akhmed Akhmedov, Konya’da konser verdi.

Avrasya’nın Altın Sesi Akhmedov” Konya’da Konser Verdi

Dünyanın mistik ve geleneksel müzikler alanındaki en saygın festivallerinden biri olarak gösterilen Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali, dünyanın çeşitli coğrafyalarındaki mistik müziklerin buluşma noktası haline geldi. Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü öncülüğünde bu yıl 16’cısı düzenlenen festivalde, önceki yıllarda olduğu gibi dünyada izlenirliği her geçen gün artan mistik müzikler tanıtılarak müziğin etkili gücü sayesinde kültürlerarası etkileşim sağlanıyor. Bugüne kadar 45 ülkeden, 129 grup ve 785 sanatçı katılarak sahne performansı sergilediği, mistikliğin dağa taşa sindiği kadim şehir Konya’da, bu yılki festivale; ABD, Norveç, Rusya (Tuva), İran, Rusya (Dağıstan), Cezayir, Yunanistan, Tacikistan ve Türkiye’den sanatçı ve müzik topluluklarının performanslarına yer veriliyor.

Resim önizlemesi

Akhmedov’dan Ruşca “Uzun İnce Bir Yoldayım”

Festivalin 8’inci gününde, dünya üzerinde dört kontr-tenor özelliği taşıyan sanatçıdan biri olan Dağıstanlı halk sanatçısı, Rusya Federasyonu devlet ve pop müziği sanatçısı Akhmed Akhmedov, Konya’da sahne aldı. Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonunda gerçekleştirilen konsere çok sayıda yerli ve yabancı turistin yanı sıra, Konya'da eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler ilgi gösterdi. Müzikseverlere muhteşem bir gece yaşatan Akhmedov, Kafkasya’nın yöresel kıyafetiyle çıktığı konserinde Kafkas ezgilerinin yanı sıra Türkiye’de de çok sevilen; “Sen Gelmez Oldun”, “Sordum Sarı Çiçeğe”, “Şol Cennetin Irmakları”, “La ilahe İllallah”, “Uzun İnce Bir Yoldayım” ve “Hekimoğlu” gibi eserleri, Türkçe ve Rusça olarak seslendirdi.

Resim önizlemesi

“İslamiyet’i Bana Mevlana Sevdirdi”

Konser sonrası festival ile ilgili düşüncelerini paylaşan Akhmedov, Hazreti Mevlana’nın hayata bakış açışını değiştirdiğini, İslamiyet’i kendisine sevdirdiğini ifade ederek, “Hazreti Mevlana’nın felsefesinin tüm dünyaya yaymak bir yana, Konya’nın ve Türkiye’nin tanıtımı bakımından Mistik Müzik Festivalini önemli görüyorum. Sanat insanları birleştiriyor. Savaşların eksik olmadığı bu dünyada Mevlana’ya ihtiyacımız var. Kuzey Kafkasya’dan, ata topraklardan, ana topraklara, Şeyh Şamil’in yurdundan, Mevlana diyarına gönül birliği, köprü kurmaya geldim. Biz aynı soydan, aynı kandan geliyoruz. Bu akşam bizi birleştiren ise Mevlana Hazretleri” dedi. Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar ise, festivale katılımlarından dolayı Akhmed Akhmedov’a teşekkür ederek, ney ve çeşitli kültür yayınlarından takdim etti.

 

Avrasya’nın Altın Sesi, Osmanlı Hanedanı Mensubu

 

Üst sesleri üstün performans ile yorumlama yeteneğine sahip olan Akhmedov, Rusya, Kremlin Devlet Tiyatrosunda düzenlenen resmi bir kutlamayla “Avrasya'nın Altın Sesi” ilan edildi. 1999 yılında Devlet Başkanlığı tarafından “Rusya Federasyonu Devlet Sanatçısı” yüksek unvanına layık görülen Ahmedov, 2006 yılında Rusya Federasyonu, Tataristan Cumhuriyeti, Kazan şehrinde düzenlenen “Yedi Yıldız” Uluslararası Müzik Festivali'nde Türkiye adına “Laureat” ödülünü aldı. 2016 yılında İstanbul Kültür AŞ’nin katkılarıyla “Türk Dünyasından Müzik Köprüsü” adlı albümünü çıkaran Ahmedov, 2019 yılında Türkiye'de “Uluslararası İpekyolu Altın Adamları Ödülü”nü aldı. Azerbaycan ve Türkiye'de tanınan Akhmedov'un Türkiye'de üç albümünü yayınlandı. Dağıstan bölgesinde Osmanlı dönemi hanedan mensubu da olan Ahmedov, 1995 yılında Türkiye’ye yerleşti.

Mistik Müzik Festivali, TRT’nin “Seher Yeli” Özel Konseri İle Son Bulacak

Konya Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi, Karatay, Selçuklu ve Meram Belediye Başkanlıkları ile TRT Genel Müdürlüğünün işbirliğiyle bu yıl 16’ncısı düzenlenen, Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali, 30 Eylül Pazartesi günü TRT sanatçılarının sahne alacağı “Seher Yeli” özel konseri ile son bulacak. Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonundaki konser, saat 20.30’da başlayacak.