MAGAZİN
Giriş Tarihi : 25-09-2019 11:19   Güncelleme : 25-09-2019 11:19

“Felek Müziği” Kültür Birliğine Çağrı Yapıyor

Hazreti Mevlana'nın 812'nci doğum yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen "16'ncı Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali"nin 3’üncü gününde, Felek Müziğinin ustalarından Tacikistan Devlet Sanatçısı Davlatmand Kholov ve müzik topluluğu sahne aldı.

“Felek Müziği” Kültür Birliğine Çağrı Yapıyor

Resim önizlemesi

 

Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün öncülüğünde düzenlenen festivalin 3'üncü gününde, Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda müzikseverlerle bir araya gelen Tacikistan Devlet Sanatçısı Davlatmand Kholov, özellikle Mevlana gibi büyük mutasavvıf velilerin manzun sözlerini, müzikle buluşturduğu Felek Müziğini icra etti

Resim önizlemesi

. Tacikistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mahmadali Rajabiyon, TBMM 21,22. ve 23'üncü dönem Amasya Milletvekili Akif Gülle, Hazreti Mevlana’nın 22. kuşak torunu ve Uluslararası Mevlana Vakfı Başkan Vekili Esin Çelebi Bayru ve birçok sinema yazarının davetli olduğu konsere, çok sayıda yerli ve yabancı turistin yanı sıra Konya'da eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler de yoğun ilgi gösterdi.

Resim önizlemesi

Felek müziğinde ve birçok sazın icrasında usta olan Davlatmand ve müzik topluluğu yöresel kıyafetler ve çalgılar kullanarak sergiledikleri sahne performansıyla da müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşattı. Tacik Devlet Sanatçısından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Selam Programın sonunda Tacikistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mahmadali Rajabiyon ile bir araya gelen guruba, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar teşekkür ederek çeşitli hediyeler takdim etti. Konya’da bulunmaktan duyduğu memnuniyetini dile getiren Davlatmand, Konya’ya birkaç daha geleceği sözünü vererek şunları söyledi.

 

Resim önizlemesi

“ Türkiye’yi biz çok seviyoruz. Biz kardeşiz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Tacikistan halkı olarak çok seviyoruz. Onu televizyonda görsek bile çok mutlu oluyoruz. Buradan Sayın Erdoğan’a selam gönderiyoruz” dedi. Festivalin düzenlenmesinden dolayı Yarar’a teşekkür eden Büyükelçi Rajabiyon ise konuşmasında, “Mevlana bizim ortak değerimiz ve sembolümüz. Bu tür etkinliklerin daha çok yapılmasını arzu ediyoruz” dedi. Daha sonra birlikte mistik müzik selamı vererek hatıra fotoğrafı çekildi.

Resim önizlemesi