ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 18-09-2019 18:06   Güncelleme : 18-09-2019 18:06

Kadın Taciz edip ‘Taciz edildiğini’ iddia ederek şikayetçi olmuş

Evliya Çelebi Parkında spor yapan kalabalık bir gurubu ‘Belgeselinizi çekiyorum’ diyerek fotoğraf ve görüntülerini çekip rahatsız eden bir kadın, pişkince ‘Beni taciz ediyorlar’ diyerek sürekli CİMER’e şikayet ettiği iddia edildi.

Kadın Taciz edip ‘Taciz edildiğini’ iddia ederek şikayetçi olmuş

Ülkemizde artan taciz ve tecavüz olaylarının sonuçlarını hafifletmeye yönelik ‘Taciz ve tecavüzde kadın beyanı esas’ alınmaktadır. Yani  bir kadın bir erkeği taciz ya da tecavüzle suçlarsa kadının suçu değil, erkeğin suçsuzluğunu kanıtlaması beklenir. Bunun olumlu olduğu kadar suiistimal edilmesi de ciddi problemler yaratmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Konya’da yaşanan bir olay ise akıllara durgunluk verecek cinstendi. Beş yıldır düzenli olarak her sabah Evliya Çelebi Parkında 1.5 saat falan toplu halde ikili üçlü gruplar halinde yürüyüş ve ardından da spor hareketleri  yapan  Konya’nın tanınmış simaları birkaç gündür üzücü bir hadise yaşadı

Resim önizlemesi

 

Sabahın erken saatlerinde bölgede spor yapan Konya’nın sevilen sayılan iş adamları spor adamları ilahiyat hocaları emekli komutanlar  bir kadın tarafından rahatsız ediliyor. Spor yapan insanların fotoğraflarını ve görüntülerini çeken kadın oradan uzaklaşıyor. Ertesi sabah ise yine spor yapmak için toplanan gruba resmi bir polis otosu yaklaşıyor ve haklarında suç duyurusu olduğunu ve karakola gitmeleri gerektiğini söylüyor. Karakola götürülen gurup orada kendilerinin görüntüsünü çeken kadının “beni taciz ediyorlar” diyerek CİMER’e şikayet ettiğini öğreniyorlar. İfadeleri alındıktan sonra serbest bırakılan gurup ertesi sabah tekrar spor yapmak için Evliya Çelebi Parkında toplanıyor ve sporlarını yapıyor. Sonrasında ise bu sefer sivil bir polis ekibi yaklaşıyor ve bir grubu bir saattir izlediklerini sıkıntılı bir şeyle karşılaşmadıklarını ancak kendilerinden o bayanın sürekli CİMER’e yazar ‘taciz’ suçlamasıyla şikayetçi olduğunu ve kendilerinin tekrar karakola gelmeleri gerektiğini söylüyor. Bu arada parkta spor yapmakta olan üç dört kadın daha durumu görüyor ve polislere giderek, kendilerinin burada sürekli spor yaptıklarını, gruptaki insanların ağabeyleri, babaları yaşlarında olduklarını ve bugüne kadar hiçbir sorun yaşamadıklarını iletiyor. Gurup tekrar karakola götürülüyor ve ifadeleri alınıyor. Görgü tanığı olan kadınlar ise karakola gelerek hiçbir sorunun yaşanmadığına karşı şahit ifadesi veriyor.

Resim önizlemesi

 

Olay bununla da sınırlı kalmıyor. Ertesi gün sabah yine aynı kadın Evliya Çelebi Parkında spor yapmak için toplanan guruba yaklaşıyor ve görüntülerini çekmeye başlıyor. Kadına tepki gösteren birkaç kişi “Niye bizim görüntümüzü çekiyorsunuz?” diye çıkışınca kadın gayet sakin bir şekilde “Belgeselinizi çekiyorum” diyor. Yine aynı kadının park görevlilerine “Bu adamlar bu parktan gidecekler” dediği öğrenildi. Spor yapan gurup ise, “Bizi burada hergün görüntü ve fotoğraf çekerek rahatsız eden ve bunun üstüne birde mesnetsizce ‘beni taciz ediyorlar’ yalanıyla bizi şikayet eden kadınla alakalı çok ciddi rahatsızlık duyuyoruz. Kimseyi rahatsız etmeden ve kimse tarafından rahatsız edilmeden spor yapmak bizim hakkımız” diye konuştu.