EĞİTİM
Giriş Tarihi : 04-09-2019 15:54   Güncelleme : 04-09-2019 15:54

SÜ Sarıcalar Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne ziyaret

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Sarıcalar Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde; Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin ile Dr. Peter Bohlen, Konya Önder Çiftci Derneği Danışmanı Eicke Johnsen, Deula Eğitmenleri Chetana Siddappa, Rolf Sieling; KÖCD Başkanı M. Erol Sözen, TARMAKBİR Başkanı Şenol Önal, TYAB Başkanı Hacı Ömer Güler, Hüseyin Doğançukuru, Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, Cihanbeyli Ziraat Odası Başkanı Veysel Akbulut, Karapınar Ziraat Odası Başkanı Durmuş Üner, Prof. Dr. Ahmet Cuma ve SÜ Sektörel Hizmetler Koordinatörü Dr. Bilgehan Yabgu incelemelerde bulundu.

SÜ Sarıcalar Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne ziyaret

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Sarıcalar Araştırma ve Uygulama Merkezi; Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevat Aydın, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Marakoğlu ve Zootekni Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sinan Sefa Parlat tarafından tanıtıldı.

 

Resim önizlemesi

Sarıcalar çiftliğinde öğrencilere hem pratik hem de teorik eğitimi bir arada sunmayı amaçladıklarını söyleyen Prof. Dr. Mustafa Şahin, uygun altyapı ile eğitim ve öğretime en kısa sürede başlayacaklarını dile getirdi. Ekibe hedeflerini de aktaran Rektör Şahin “Öğrencilerin eğitim almaları için bir altyapı oluşturma isteğimiz var. Üniversitemizde olan sıkıntı devamlılık sıkıntısı onun için bu projeyi çiftçilerin tarafı güçlü bir şekilde hükümetle de ilişkilendirip devletin de elinin burada olmasını arzu ediyoruz.

Resim önizlemesi

 

Ayrıca 50 - 60 kişinin konaklayabileceği otel veya yurt planlarımızda projemizin arasında var. İçine tarım aletlerini koyacağımız büyük hangarlar düşünüyoruz. Niyetimizi ve hedefimizi söylüyoruz ki planlamaların oluşması bu şekilde devam etsin. Yatılı olarak eğitimi buraya taşımayı düşünüyoruz, öğrencilerin hem pratik hem de teorik olarak bütünleşeceği                                                                                                                              bir yer olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Resim önizlemesi

 

Sarıcalar çiftliği hakkında bilgilendirmede bulunan Prof. Dr. Tamer MarakoğluŞuan için üretimde olan arpa, buğday, mısır, yonca, badem ağaçları var. Toprak oldukça verimli, lineer pivot sulama sistemiyle de ürünlerimizi sulamaktayız” şeklinde konuştu.

 

Resim önizlemesi

Sahada traktör ve teknik ekipman ile toprak incelemesinde bulunan ekip, Selçuk Üniversitesi ile yapılacak olan proje ve çalışmalarla ilgili teknik bir toplantı gerçekleştirildi.

Ziyaret ve toplantıların sonrasında Alaeddin Keykubat yerleşkesi de ekibe gezdirilerek üniversitemizin tanıtım da yapıldı.

Resim önizlemesi

 

Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü: (0332) 223 81 87- 223 81 88- 223 82 09 iletisimkoordinatorlugu@selcuk.edu.tr

ÜNİVERSİTEMİZİ SOSYAL MEDYADA DA TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.