Selçuk’ta Türkiye’nin ilk üç boyutlu atlası tanıtıldı

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi öncülüğünde yapılan Türkiye’nin ilk üç boyutlu dijital eğitim materyali “3B Veteriner Osteoloji İnteraktif- Komparatif” Atlasının tanıtım toplantısı yapıldı.

Selçuk’ta Türkiye’nin ilk üç boyutlu atlası tanıtıldı
Selçuk’ta Türkiye’nin ilk üç boyutlu atlası tanıtıldı Admin
Bu içerik 97 kez okundu.

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi öncülüğünde Konya Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesinden alanında uzman akademisyenlerin katılımıyla hazırlanan ilk üç boyutlu dijital eğitim materyali “3B Veteriner Osteoloji İnteraktif- Komparatif” Atlasının tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Veteriner Fakültesinde düzenlenen toplantıya Dekan Prof. Dr. Cavit Arslan, Konya Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ferruh Yıldız

ve akademisyenler katıldı.

 Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Cavit Arslan, “Üniversitelerin temel farklı fonksiyonları vardır bunlar; ilgili alanda eleman yetiştirmek, araştırma, geliştirme çalışmalarında bulunmak, toplumun sorunları çözümler üretmektir. Bugün toplantısını yaptığımız çalışmayı bu fonksiyonlar içeresinde araştırma, geliştirme ve toplumun sorunlarına çözüm üretme bağlamında değerlendirebiliriz. Üniversitelerde yapılan araştırmalar bilimsel yayınlara dönüştürülerek, çeşitli ulusal ya da uluslararası kongrelerde sunulup, çoğunlukla da kütüphanelerdeki yerini alıyor. Tüm bu çalışmalar bilimsel literatürlerdeki yerini alarak ve ilgililere sunuluyor. Bu proje içerisinde ilkleri ve enleri fazlaca bulunduran bir projedir. Artık veteriner öğrencilerine; üç boyutlu bir hayvan türünün kemik ve iskelet yapısını sanal ortamda her ince ayrıntısına kadar inilip bir şekilde görsel olarak sunabilen ve eğitim öğretim envanterine yeni girmiş bir atlastan bahsediyoruz. Bundan dolayı başta proje yürütücüsü olmak üzere tüm proje çakışanlarına çok teşekkür ediyorum. Bu proje milli ve yerliliğin sonucudur, ülkemizdeki en geniş kitlelere ulaşması ve yurt dışı eğitimlerinde de katkı sağlaması da temennimizdir” şeklinde konuştu.

 Tanıtım toplantısında proje ekibinden Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Anatomi A.B.D Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadullah Bahar ve Konya Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Endüstri Mühendisi Doç. Dr. İsmail Karaoğlan bir sunum gerçekleştirdi.

Projenin yürütücülüğünü gerçekleştiren Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadullah Bahar, “Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de veteriner fakültelerinde eğitim-öğretim müfredatının ilk yılında, hayvan vücudunun sistematik bir yaklaşımla tanıtıldığı, geniş kapsamı ile ilk mesleki ders olan Anatomi dersi ile başlamaktadır. Anatomi dersi ile ulaşılmak istenen hedef, hayvan vücudunu oluşturan doku, organ ve sistemleri öğrencilerin zihinlerinde kusursuz bir şekilde 3 boyutlu (3B) canlandırabilmelerini sağlamak ve eğitimlerinin sonraki basamaklarını sorunsuz bir şekilde yürütmelerine zemin oluşturmaktır.

Anatomi eğitimi görselliğin ön planda olduğu bir sürece sahiptir. Dolayısıyla bu eğitimde sağlanacak başarı öğretimde kullanılacak materyallerin görsel zenginliği ile son derece yakından ilişkilidir. Türkiye’de veteriner Anatomi eğitiminde bugün kullanılan materyallerin çoğunluğunu yabancı kaynaklı klasik kitap ve atlaslar oluşturmaktadır. Ulusal düzeyde hazırlanmış kaynakların ise görsel özellikleri oldukça kısıtlıdır” dedi

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi 3B Veteriner Osteoloji İnteraktif- Komparatif” Dekan Prof. Dr. Cavit Arslan ureticihaber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Orhan Erdem Yunak ‘lı Hemşireleriyle  Bayramlaştı
Orhan Erdem Yunak ‘lı Hemşireleriyle Bayramlaştı
 Bilim Adamı Prof.Dr. Osman Demirhan'dan  Kadınlar için Yeni buluş
Bilim Adamı Prof.Dr. Osman Demirhan'dan Kadınlar için Yeni buluş