Advert
SAĞLIK

Dyt. Beyza Ulukan:'' Kurbanda sağlıklı Beslenelim''

Bayramlar, tüm aile bireylerini bir araya getiren, sevgi ve mutluluğun göstergesi olarak simgelenen geniĢ sofraların kurulduğu günlerdir

Dyt. Beyza Ulukan:'' Kurbanda sağlıklı Beslenelim''

KURBAN BAYRAMINDA SAĞLIKLI BESLENME

Bayramlar, tüm aile bireylerini bir araya getiren, sevgi ve mutluluğun göstergesi olarak simgelenen geniĢ sofraların kurulduğu günlerdir… Kurban bayramının yılda bir defa olmasından dolayı et tüketimi ile bunun yanı sıra tatlı tüketimi de artmaktadır.Ancak özellikle bu dönemde kronik hastalıklara sahip ve yüksek risk grubunda bulunan bireyler (çocuklar ve yaĢlılar) dikkatli olmalıdır. Bayram boyunca kırmızı et tüketiminin miktarı ve sıklığı artmaktadır bu nedenle kalp-damar hastaları, diyabet hastaları, hipertansiyon hastaları ve böbrek hastaları risk altındadır. Yağlı etlerin doymuĢ yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için; kalp-damar hastalığı, diyabet (Ģeker) ve yüksek tansiyonu olan kiĢiler, Kurban Bayramı'nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli ve aĢırıya kaçmamalıdır. Alınması gereken önlemlerin herkes için geçerli olduğu unutulmayıp kurban bayramında da; sağlıklı beslenmenin temel prensiplerine, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengeli dağılımına her zaman özen gösterilmelidir.

KURBAN BAYRAMINI SAĞLIKLI VE KEYİFLİ GEÇİRMENİN İPUÇLARI

1-ETİ PİŞİRİRKEN  AYRICA YAĞ EKLEMEYELİM

Diyetisyen Beyza Ulukan ile ilgili görsel sonucu

Bayramda tükettiğimiz et miktarı kadar eti piĢirme yöntemimiz de çok önemli. Et zaten doğasında yağ barındıran bir gıda. Etin yağlı kısımları yüksek miktarda doymuĢ yağ ve kolesterol içerdiğinden sağlıklı kiĢilerde bile kalp-damar hastalıklarına zemin hazırlayabiliyor. Her ne kadar yağlarından ayrıĢtırılmıĢ olsa bile etin yaklaĢık yüzde 20’si yağdan oluĢtuğundan, piĢirirken bir de ayrıca yağ eklemek kan yağlarının yükselmesine neden olabiliyor. Bu nedenle eti piĢirirken kızartma yöntemini kullanmak yerine haĢlama-ızgara gibi yağ eklemeyeceğiniz yöntemleri tercih etmenizde fayda var.

2- MANGALDA KURALLARA UYMAMAK

Kurban Bayramı’nda etin bir kısmını mangal yapmak üzere ayıracaksanız, mutlaka yağlarından arındırın, yağsız eti tercih edin. Aksi halde yağın ateĢe damlaması ve sonrasında buharlaĢarak ete ulaĢması kanserojen bileĢenlerin oluĢum riskini artırıyor. Ayrıca etin mangal ateĢine 15 cm’den daha yakın mesafede olması ve uzun süre mangalda kalması da kanserojen madde oluĢumuna davetiye çıkarıyor. Mangal keyfinizin sağlığınıza zarar vermemesi için kurallara özen göstermenizde fayda var.

3-SEBZE VE MEYVE TÜKETMEYİ UNUTMAYALIM

Yapılan çalıĢmalar; et ağırlıklı ve posadan fakir beslenmenin kolon kanseri riskini artırdığını ortaya koyuyor. Bayramda et tüketimi arttığı için sebze meyve tüketimi azalabiliyor. Bu nedenle bayramda etleri sebze ile piĢirmeye, etin yanında taze yeĢilliklerden oluĢan bol salata tüketmeye dikkat edin. Ayrıca sebzeler ete göre daha posalı ve tok tutucu özelliğe sahip olduğundan, bol sebze tüketerek doygunluğu sebzelerden sağlayabilir, et tüketimini bu Ģekilde azaltabilirsiniz.

4-BAYRAMDA 5 ÖĞÜN BESLENİN

Bayram boyunca genellikle yapılan en büyük hata, gün içinde öğün sıklığına dikkat etmemek oluyor. Buna bağlı olarak da akĢam yemek saatinde gecikiliyor ve yemek porsiyonları artırılıyor. Bu nedenle bayramlarda bile günde 4 -5 öğün olacak Ģekilde bir beslenme planı uygulanmalı. Fazla miktarda ve geç saatlerde yemek yemekten kaçınılmalı.

Diyetisyen Beyza Ulukan ile ilgili görsel sonucu

 

5-TATLILAR TADIMLIK, ÇİKOLATA YERİNE KURU MEYVE

Tatlı söz konusu olduğunda pek çok kiĢi ‘nasılsa bayram’ diyerek diyeti rafa kaldırıyor, ikramları geri çevirmiyor. Oysa özellikle de baklava baĢta olmak üzere Ģerbetli ve hamurlu tatlılarda ölçüyü kaçırmak sağlığa zararlı olduğu kadar, fazla kilo olarak da karĢınıza çıkabilir. ġerbetli ve hamurlu tatlılar yerine sütlaç, meyveli muhallebi gibi sütlü tatlıları tercih edebilir, misafirleriniz için hazırlayabilirsiniz. Çikolataya ve Ģekere alternatif olarak; vitamin ve mineralden zengin ve posa içeriği yüksek olan kuru meyveler, ceviz, fındık gibi kuruyemiĢler tercih edilebilir

6-BAYRAMDA KİLO ALMAYIN

Bayramda Ģekerli, hamurlu ve yağlı yiyeceklerin sık ve fazla yenmesiyle kilo alımı kaçınılmaz oluyor. Kurban Bayramı’nda kilo kontrolü için bu önerilere kulak verin.  1 günden fazla kaçamak yapmayın,  Et dıĢında sebze yemekleri, salata, meyve, süt-yoğurt gibi besinleri de ihmal etmeyin,  Tam buğday veya çavdarlı ekmek tüketin,  Tatlı tüketildiyse ekmek, pilav, makarna gibi karbonhidratları azaltın

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 21 11
 • 2 Fenerbahçe 20 11
 • 3 Trabzonspor 19 11
 • 4 Alanyaspor 19 11
 • 5 İstanbul Başakşehir 19 11
 • 6 Galatasaray 19 11
 • 7 Yeni Malatyaspor 18 11
 • 8 Beşiktaş 18 11
 • 9 Gaziantep FK 15 11
 • 10 Çaykur Rizespor 14 11
 • 11 Göztepe 13 11
 • 12 Konyaspor 13 11
 • 13 Kasımpaşa 12 11
 • 14 Denizlispor 11 11
 • 15 Antalyaspor 11 11
 • 16 Gençlerbirliği 10 11
 • 17 MKE Ankaragücü 9 11
 • 18 Kayserispor 7 11
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA