Advert
EĞİTİM

KTO Karatay, "iş arayan değil, işte aranan mezunlar" yetiştiriyor

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü her bireyi ilgilendiren sosyal güvenlik alanında yasal ve akademik bilgilerin lisans seviyesinde öğretildiği sektörün gerektirdiği güncel bilgilerle donatılmış, sektörün ürün geliştirebilen yenilikçi yeteneklere olan ihtiyaçlarının karşılanması hedefine yönelik mezunlar veriyor.

KTO Karatay,

KTO Karatay Üniversitesi, nitelikli bölümleriyle “iş arayan değil, işte aranan mezunlar” yetiştirmeye devam ediyor. KTO Karatay üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü’nde eğitim görenler başta sosyal güvenlik kurumlarında ve sigorta şirketlerinde olmak üzere birçok alanda iş dünyasının aranan mezunları oluyor. Dünyada ve ülkemizde yaşam süresinin uzaması, sağlık sektörü ve buna bağlı sektörleri de olumlu anlamda etkiliyor. Sigortacılık ve sosyal güvenlik alanı ise bu anlamda geleceğin öne çıkan mesleklerden biri olarak dikkat çekiyor. 
  


  “Sektör Danışmanlığı Projesi” avantajı 
  Türkiye’de ilk ve tek KTO Karatay Üniversitesinde hayata geçirilen Sektör Danışmanlığı Projesi kapsamında Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü öğrencileri aynı zamanda 4 senelik bir iş deneyimine sahip olarak mezun oluyor. Öğrenciye, akademik danışmanın yanında bir de sektör danışmanı atanıyor. Böylece KTO Karataylı derslerde öğrendiği bilgileri aynı zamanda alanda öğrendikleriyle harmanlıyor, tecrübe kazanarak sektöre bir adım önde başlıyor. Akademik yıl boyunca öğrencilerini teorik eğitimin haricinde de çeşitli bilgilerle donatan KTO Karatay Üniversitesi, “Sosyal Güvenlik, Özel Sigorta ve Genç İşsizliği”, “Sigortacılık Sektörünün Geleceği”, “Kobiler Buluşuyor” konferanslarıyla sektörde tecrübeli iş insanlarını misafir ederek öğrencilerine henüz üniversite hayatındayken sektörle tanışma imkanı sunuyor. 
 
  “Sigortacılık sektörü gün geçtikçe büyümektedir” 
  Geleceğin mesleği sigortacılık hakkında bilgiler aktaran KTO Karatay Üniversitesi Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü Öğretim Elemanı Seyfettin Kurt, “Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü hem kamusal riskleri, hem de özel sektör risklerini düzenlemek ve kontrol etmek amacıyla orta ve üst düzey yönetici yetiştirmek üzere inşa edilmiş bir bölümdür. Bölüm fonksiyon ve işlevsellik açılarından bakıldığında finans sektörünün alt dallarından biridir.  Sektördeki sosyal ve iktisadi ihtiyaç KTO Karatay Üniversitesi tarafından fark edilerek, 4 yıllık eğitim vermek üzere, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde açılan Türkiye’deki ilk bölümdür. Sigortacılık sektörü, gelişen Türkiye ekonomisiyle birlikte gün geçtikçe büyümektedir. Şu anda 131 milyar TL olan sektör büyüklüğü, tekafül sigortası gibi yeni uygulamalarla, finansal sigortalarla, devlet destekli alacak sigortaları, tamamlayıcı sağlık sigortası, bireysel emeklilik sigortası gibi ürünlerle her geçen gün gelişmektedir. Bu nedenle sektör hem teorik hem pratik olarak iyi yetişmiş uzmanlara ihtiyaç duymaktadır. Sigorta brokerliği, reasürans brokerliği, sigorta eksperliği, aktüerya, risk yönetimi, sigorta pazarlaması, acentelik, hasar yönetim uzmanlığı gibi tüm sektör mesleklerine uygun eleman yetiştirmek amacında olan üniversitemiz, aynı zamanda ticari şirketlerin kamusal risklerinin takibi, uygulanması, üretilmesi noktalarında da sosyal güvenlik uzmanı, sosyal güvenlik denetmeni gibi meslekler için de nitelikli personel yetiştirmektedir. Bölüm mezunları, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinde akademik personel, kamuda müfettiş ve uzman, özel sektör sigorta şirketlerinde uzman, yönetici olabilir veya doğrudan girişimci olarak sigorta acentesi açabilirler” ifadelerini kullandı. 
 


  İş olanakları 
  Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Bölümü’nü lisans seviyesinde Türkiye’de ilk kez açan üniversite olan KTO Karatay Üniversitesi mezunları, sigorta ve sosyal güvenlik hizmetleri alanında yeni hizmet alanları üretebilecek donanım ve beceriye sahip uzmanlar oluyor. Dezavantajlı grupların sosyal güvenliğinin nasıl sağlanacağı, mali tabloların nasıl analiz edileceği, sigorta sayış tekniklerinin neler olduğu onlardan soruluyor. Bölüm mezunları, sosyal güvenlik ve bireysel emeklilik kurumlarında, sigorta ve emeklilik şirketlerinde uzman ve yönetici, Hazine ve Maliye Bakanlığında aktüer, broker, eksper, bankalarda sigorta uygulayıcısı, fon yöneticisi olarak sektörde yer ediniyor. 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 30 14
 • 2 Beşiktaş 27 14
 • 3 Trabzonspor 26 14
 • 4 İstanbul Başakşehir 26 14
 • 5 Fenerbahçe 25 14
 • 6 Galatasaray 23 14
 • 7 Alanyaspor 22 14
 • 8 Yeni Malatyaspor 20 14
 • 9 Göztepe 20 14
 • 10 Denizlispor 18 14
 • 11 Gaziantep FK 17 14
 • 12 Çaykur Rizespor 17 14
 • 13 Gençlerbirliği 14 14
 • 14 Konyaspor 14 14
 • 15 Kasımpaşa 12 14
 • 16 Antalyaspor 12 14
 • 17 Kayserispor 10 14
 • 18 MKE Ankaragücü 9 14
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA