GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-07-2019 19:32   Güncelleme : 13-07-2019 19:32

Başkan Kağnıcıoğlu; ‘’ İç Anadolu’nun tahıl ambarı olan Konya ovasını öksüz bıraktılar’’

Altınekin Ziraat odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu, yapmış olduğu yazılı açıklamada Altınekin, Cihanbeyli, Kulu ilçelerini kapsayan tatlı su ovaya getirilmediği taktirde en kısa yıllarda çoraklaşacağını belirtti.

 Başkan Kağnıcıoğlu; ‘’ İç Anadolu’nun tahıl ambarı olan Konya ovasını öksüz bıraktılar’’

BEKİR KAĞNICIOĞLU ile ilgili görsel sonucu

 

Başkan Kağnıcıoğlu yapmış olduğu yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi; ‘’Geleceğimiz için Tatlı akar suyun Altınekin, Cihanbeyli, Kulu ilçelerini kapsayan coğrafya gelmesi şarttır. Zamanında GAP projesinin 3/1 maliyetine, kızıl ırmaktan Konya ovasına tatlı akarsu geliyorken 1988 yılında GAP gibi saçma sapan bir atıl projeyi hayata geçirdiler. Ve İç Anadolu’nun tahıl ambarı olan Konya ovasını öksüz bıraktılar..

Kuzey yada kuzey batıdan tatlı akar su getirilmezse  tuz gölündeki tuzlu su, yer altı akar sularının tuzluluk oranını artıracak, buda çoraklaşmayı hızlandıracak.. Bu coğrafyadaki çiftçiler yer altındaki saatli bombanın farkında değiller. Zaten kimyasal gübre ile yeterince çoraklaştı toprak, buda tuzu biberi olacak.. Taşpınar, Akıncılar sularının acı olması içilmemesi bunun sebebidir.

BEKİR KAĞNICIOĞLU ile ilgili görsel sonucu

 

2015-2016 sezonunda bir çiftçi anlatmıştı. Akıncılarda bir çekirdeklik kabak tarlasında bitki yapraklarında yanmalar olmuş, çiftçimizde ziraat mühendisi getirtmiş, ölçümlere göre su kuyusunun tuzluluk değerleri çok yüksek çıkmış..

şimdi durum ne bilmiyorum. Antik Roma da, Tuz Gölünün uzandığı yerler;

Eski Çağlarda yağmur ve kar suları Tuz gölünü bastırıyordu.  Bu da göl seviyesini yükseltiyordu. Ama günümüzde yağışların azalmasıyla birlikte tuz gölündeki tatlı su değerleri düştü akar suyun olmamasıyla birlikte topraklar çoraklaşmaya başladı. Tuzlu su mineral açısından bitkilere yaralıdır ama makul seviyede olursa, fazlası bitkilerin yanmasına toprağında çoraklaşmasına sebep olur..

Yakın gelecekte iç Anadolu’nun büyük bir kısmı çoraklaşacak, çölleşecek ( Rabbim muhafaza eyler inşallah ) ama maalesef durum bu, Avrupa ikim araştırmacıları 2070 yılına kadar iç Anadolu’nun büyük kısmının çölleşeceğini iddia ediyor.'' Dedi.