SİYASET
Giriş Tarihi : 13-07-2019 14:11   Güncelleme : 13-07-2019 14:39

Başkan Tozoğlu:‘’ S 400 meselesini sadece bir güvenlik meselesi olarak görmek imkansızdır.’’

İYİ Parti Konya İl Başkanı Avk. Gökhan Tozoğlu Rusya’dan alınan S400 hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

 Başkan Tozoğlu:‘’ S 400 meselesini sadece bir güvenlik meselesi olarak görmek imkansızdır.’’

. İYİ Parti İl Başkanı Tozoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

‘’Ülkemiz gündemini uzun zamandır meşgul eden, birkaç gündür de ülkemize teslim edilmesi nedeniyle tartışmaların yoğunlaştığı S-400 meselesine, doğru bir pencereden bakmakta fayda vardır.

Ülkemizin güvenliği, asayişi, bulunduğu coğrafya dikkate alınarak Türkiye Cumhuriyeti doğal olarak savunma sistemleri konusunda kendi kararlarını verecek ehliyete sahip bir ülkedir. Tercih ve takdir milletimizin menfaatleri doğrultusunda olmak koşuluyla devletimizin yetkililerindedir.

Son dönemde tartışmaların yoğunlaştığı S 400 meselesini sadece bir güvenlik meselesi olarak görmek imkansızdır. Bu meselenin bir turnusol kağıdı özelliği vardır. Yani bir yanda ABD'nin de içinde bulunduğu batı bloğu diğer yanda da Rusya, İran ve Çin gibi ülkelerin oluşturduğu blok. S 400 meselesinde Türkiye'ye dayatılan, veya Türkiye'nin içine çekilmek istendiği tartışma artık ülkemizin hangi blok ile yakın ilişki kuracağı üzerine bir tartışmadır. Türkiye bu iki blok arasında bir tercih yapılmaya sürüklenmektedir. Doğu Akdeniz'deki hareketlilik, Suriye ve Irak'taki yürütülen çalışma ve operasyonlar da hep bu yöndedir.

Dolayısıyla devletimizi idare edenler meseleyi hamasi söylemlerden uzak, gerçekçi bir bakış açısı ile ve devletimizin orta ve uzun vade geleceğini de hesaba katarak muhalefet partileri ve diğer konunun uzmanları ile istişarelerde bulunarak en sağlıklı şekilde çözmek zorundadır. Dış politika yanlışlıklarının bedelini fazlasıyla ödeyen bir ülke olarak artık yeni bir yanlışa milletimizin tahammülü kalmamıştır. İç politikada büyük eleştirilerimiz olsa da dış siyasette iktidar partisini desteklemekte fayda vardır. Belirttiğimiz üzere iktidarın da aklı selim bir politika belirlemesi elzemdir.’’dedi.