SİYASET
Giriş Tarihi : 10-07-2019 13:20   Güncelleme : 11-07-2019 20:25

MHP’li Vekillerden Akşehir İçin Meclis Araştırması Teklifi

Milliyetçi Hareket Partisi Konya Milletvekilleri Esin Kara ve Mustafa Kalaycı, TBMM Başkanlığına verdikleri dilekçeyle; Akşehir’in sorunları ve çözümlerine dair Meclis Araştırması açılmasını istediler.

 MHP’li Vekillerden  Akşehir  İçin Meclis Araştırması Teklifi

Milliyetçi Hareket Partisi T.B.M.M. Grup Başkanlığı tarafından 09/07/2019 tarih ve 2019/287 sayıyla T.B.M.M. Başkanlığı’na sunulan, MHP Konya Milletvekilleri Esin Kara ve Mustafa Kalaycı imzalı dilekçede; “Konya Akşehir’de yaşanan tarımsal, ekonomik, sosyal ve turizm alanında varolan sorunların tespiti, bu sorunların çözümüne yönelik yatırım zemininin hazırlanması amacıyla gerekli şartların incelenmesi için, Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 104. ve 105. maddeleri gereği Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz” ifadelerine yer verildi.

Akşehir’e dair demografik ve coğrafi bilgilerin paylaşıldığı ve ilçede bulunan yüksekokul ve fakültelerin de vurgulandığı gerekçede, sorunlar ve çözümlerine yönelik olarak şu değerlendirmeler yer aldı:

“Gözpınarı Mahallesinde bulunan şifalı sıcak sudan, jeotermal tesis altyapısı kurularak ilçe için katma değer sağlanabilir. İlçede hayvancılık gelişmiştir ve ticari bakımdan komşu ilçelere de hitap etmektedir fakat mevcut hayvan pazarı yetersizdir. Pazarın daha büyük bir yere taşınarak, bir kesimhane ve et kombine tesisi ile entegre olacak şekilde yapılması, bölgenin hayvancılık ticaretine katkı sağlayacaktır. Meyvecilik alanında geniş tarım arazileri bulunan ve Napolyon Kirazı ile ünlenmiş ilçe, bu kapasitesini karşılayacak meyve işleme tesisinden yoksundur. Bu durum, çiftçinin ürününü hızla pazarlamasını gerektirmekte ve ürün hak ettiği fiyatlara satılamamaktadır. Seracılığa uygun tarımsal alanları sayesinde sağlanabilecek teşviklerle seracılık faaliyetleri artırılarak, bölge ekonomisine katkı sağlanabilecektir.

 

İlçenin en büyük mahallesi olan Yeni Mahallenin 1.derecede deprem bölgesi olması ve evlerinin eski olması nedeniyle bölgede kentsel dönüşüme ihtiyaç duyulmaktadır. Nasrettin Hoca gibi büyük bir zat’ın memleketi ve kabrinin bulunduğu yer olan Akşehir’de yeterli otel olmadığı için, gelen turistler günlük ziyaret sonrası ilçeden ayrılmak zorunda kalmaktadır. Sultandağı eteklerinde kurulmuş bulunan tarihi eski Akşehir evleri, Belediye imkanlarının yeterli geldiği ölçüde restore edilmektedir. Bu evlerin bazıları tarihi konaklardır. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla bu bölgede uygulama otelleri yapılarak bölge turizmine katkıda bulunulması önem arz etmektedir.

1 Kasım 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kesin korunacak hassas alan olarak ilan edilen Akşehir Gölü, ilçede faaliyete başlayan Atık Su Arıtma Tesisinden arıtılan suyun verilmesiyle beslenmeye başlamıştır. Doğa Koruma Milli Parklar 8.Bölge Müdürlüğü’nün verilerine göre bu yıl 10 bin civarında flamingo sürüsü, Akşehir Gölü’nde misafir olmuştur. Gerekli yatırım zemininin hazırlanması ve yatırımcıların ilçeye çekilmesi neticesinde Akşehir Gölü’nden elde edilen turizm gelirleri aracılığı ile ilçe ekonomisine katkı sağlanması, hem ekonomik olarak hem de istihdam açısından ilçe için oldukça önemlidir.”