Advert
GÜNCEL

Prof.Dr. Feyzioğlu; ''Biz Türkiye için biriz ,Türkiye için Varız ''

Konya Barosunun ev sahipliğinde gerçekleştirilen Genişletilmiş İç Anadolu Bölge Baro Başkanları Toplantısında konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, ‘Türkiye Büyük Millet Meclisimizden isteğimiz yargı reformunun söz verilen ilk paketini çıkarmaları. Bu Türkiye'nin üstün menfaati gereğidir’

Prof.Dr. Feyzioğlu; ''Biz Türkiye için biriz ,Türkiye için Varız ''

 

Genişletilmiş İç Anadolu bölge Baro başkanları toplantısı Konya Barosunun ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun da katıldığı Dedeman Otelde gerçekleştirilen toplantıda, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu, Konya Barosu Başkanı Av. Mustafa Aladağ ile 36 Baro Başkanı hazır bulundu.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Konya Baro Başkanı Av. Mustafa Aladağ, “İç Anadolu bölge Baro başkanları genişletilmiş toplantımıza katıldığınız için genel başkanımıza, baro başkanlarımıza ve yönetim kurulu üyelerimize teşekkür ediyorum. Toplantıda yargımızın genel ve bölgesel sorunları değerlendireceğiz” dedi.

‘YEREL BASIN BİZİM İÇİN ÖNEMLİ’

Yargı Reformu Paketi'nde gazete ilanlarına ilişkin düzenlemeyle ilgili görüşlerini dile getiren Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, düzenlemenin bu hali ile yapılması durumunda yerel basının ciddi oranda etkileneceğini belirterek, “Bende Basın İlan kurumuna üyeyim. Yerel basın bizim için çok kıymetlidir. Bu yüzden yargı Reformu Paketindeki gazete ilanlarına ilişkin düzenlemenin daha da yumuşatılması için çalışacağız. Yerel basının ayakta kalması için bizler üzerimize düşeni yapacak ve olayın takipçisi olacağız. Yerel basının mağdur olmaması için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

FEYZİOĞLU’NDAN KONYA BAROSUNA TEŞEKKÜR

 

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu Konya Barosuna teşekkür ederek, “ Konya Barosunun kurumsal kişiliğine, yönetim kuruluna, çok değerli başkanımız Mustafa Aladağ şahsında en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Türkiye Barolar Birliği yönetim kurulu olarak Konya’ya geldik. Genişletilmiş toplantımızda genel bir değerlendirme yapacağız. Gündeme ilişkin bir değerlendirmeyle birlikte genel ve bölgesel sorunlarımızla birlikte Yargı Reformu sürecini değerlendireceğiz. Yargı Reformu süreci Türkiye’ye ne getiriyor bunları konuşacağız. Size özel sorularınız varsa onları cevaplayacağız. Bizler Türkiye’nin yüzünün daima açık çağdaşlığa döndüğünü, daima ileriye doğru koşma kararlığında olduğunu bilen insanlarız. Bu amaçla mücadele edenleriz.  Elbette hiçbir şey güllük gülistanlık değildir. Elbette eksik vardır. Elbette yanlış vardır. Yanlış varsa da sebebini doğru göstermeliyiz.  Eksik varsa da tamamlamalıyız. Duruşumuz budur” şeklinde konuştu.

 

‘EVRENSELLİK BİZİM TOPRAKLARIMIZDA DOĞMUŞTUR’

Türkiye'nin meşru savunma haklarını kullanabilmesini teminen mutlaka hava savunma kalkanına ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Başkan Metin Feyzioğlu, “Türkiye'nin diplomaside haklı taleplerinin kabul edilebilmesi açısından hiç kuşkusuz kılıcının da kalkanında keskin olmasına ihtiyaç vardır. Biz ne kadar haklı olursak olalım, mücadele verirsek verilim batı çiftte standart içindedir. Örneğin ülkemizde aynı günde 100 kişi ölür, Avrupa’da bir paragraf haberi olur. Paris’te bir araç yayaların içine girer 5 kişi ölür, batıda bütün bayraklar yarıya indirilir. Batı dünyası Ortadoğu'ya Ortadoğu gibi bakar. Oradaki olaylar bunlar için olağandır. Kendilerinde olduğu zaman ‘gerçekten şok edicidir’ diye bakar.  Bu gerçekliği değiştirebilmemiz için bizim her yönümüzde, hukukumuzda, ekonomimizde, sanayimizde Batı dünyasıyla rekabet edebilir olmamız gerekir. Hiç kuşkusuz bugün batının kullandığı ilkeler ve sahip olduğu kurallar Anadolu topraklarından doğmuştur. Peki, bunun yargı reformu ile ilgisi nedir diye soracak olursanız ilgisi şudur;  Bizlerin kurduğu devletlerden ve toplumlardan çıkma kurallar, bugün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin içtihatları ve sözleşmelerini kucaklıyor. Aslında binlerce yıldır emeğimiz bu kurallar ve ilkelerle evrensellik bizim topraklarımızdan çıkmıştır” dedi.

‘TÜRKİYE OLARAK HAKLILIĞIMIZI YETERİNCE ANLATMALIYIZ’

AB ve ABD’nin Türkiye üzerinde oluşturmak istediği olumsuz algıya karşın mücadele etmemiz gerektiğinin altını çizen ve ‘Türkiye olarak haklılığımızı yeterince anlatmamamız’ gerektiğini belirten Metin Feyzioğlu, “Türkiye'nin S-400’lerdeki haklılığını, ABD silah sanayinin F-35’lerdeki Türkiye’ye karşı olan haksız davranışını dünyayı anlatabilmemiz için ABD ve Avrupa kamuoyunu da kazanmamız lazım. Hükümetler arası her türlü görüşme yapılır. Haklılığımızı kazandığınız takdirde topluluklar kendi hükümetlerinin üzerinde demokratik baskı unsuru oluşturur. Nasıl kazanırız dersek; Avrupa Topluluğu ve ABD topluluğu üzerinde yaratılmak istenen algı maalesef birtakım katkılarla Türkiye'nin hukuk devleti olmaktan çıktığı, bir diktatörlüğe dönüştüğü algısıdır” diye konuştu.

‘OLUMSUZ ALGILARDAN KURTULMALIYIZ’

Bu anlamda yargı reformunun yapılmasının acil olduğuna dikkat çeken Feyzioğlu, “Diktatörlüğe dönüşmüş bir ülke yargı reformu yapmak için çırpınır mı? Diktatörlüğe dönüşmüş bir ülke tüm katmanlarını işin içine katarak paralarını, sivil toplum örgütlerini, üniversitelerini eksiksiz işin içine katarak ‘yargıyı nasıl güvenilir hale getiririz’e yoğunlaşır mı? Çözüm anahtarını buradan söylüyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisimiz biraz daha fazla çalışsınlar. Lütfen yargı reformunun söz verilen ilk paketini çıkarmaları, Türkiye'nin üstün menfaati gereğidir. Bu çerçevede düşünce özgürlüğünü daha da güvenceli hale getirecek hakimlerimizin bir kısmının tecrübesizliğinden veya bilgisizliğinden ya da başka endişelerinden kaynaklanan ve Aslında düşünce özgürlüğü kapsamında olması gerekirken suç kabul ettikleri yerlerin temyiz denetiminin bir an önce açılması lazım. Yargı paketinin içerisindeki düzenlemelerde, tutuklamaları önleyici düzenlemeler var” şeklinde konuştu.

HUKUKTA BARAJ SINAVI TALEBİ

Hukuk Fakültelerinden mezunlarının, yeniden sınava tabi tutulması durumunda kalitenin artacağına değinen Türkiye Barolar Birliği Genel Başkanı Feyzioğlu, “Her şeyin başı Eğitim. Hukuk Fakültesi mezunları sınav tabi tutulmak zorundadır. Bu avukatlık sınavı değil, hakimlik sınavı değil, savcılık sınavı değil, noterlik sınavı değil, bu hukuk fakültesini bitirip hukuk diploması alanları belirli mesleklere girişte geçecekleri bir baraj sınavıdır. Bu baraj sınavının gelmesi hukuk fakültelerinin ve dolayısıyla hukuk mezunlarının kalitesini arttıracaktır. Bu sınav hukukçuların gerçek anlamda kaliteyi yakalanmasını sağlayacaktır. Bu yolda gecikilen her ay Türkiye'ye zarardır” ifadelerini kullandı.

Toplantının sonunda Türkiye Barolar Birliği tarafından Konya Barosuna kayıtlı meslekte 40. 50. ve 60. yılını dolduran avukatlara plaket verildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 İstanbul Başakşehir 22 12
 • 2 Sivasspor 21 11
 • 3 Fenerbahçe 20 11
 • 4 Trabzonspor 19 11
 • 5 Alanyaspor 19 11
 • 6 Galatasaray 19 12
 • 7 Yeni Malatyaspor 18 11
 • 8 Beşiktaş 18 11
 • 9 Gaziantep FK 15 11
 • 10 Çaykur Rizespor 14 11
 • 11 Göztepe 13 11
 • 12 Konyaspor 13 11
 • 13 Kasımpaşa 12 11
 • 14 Denizlispor 11 11
 • 15 Antalyaspor 11 11
 • 16 Gençlerbirliği 10 11
 • 17 MKE Ankaragücü 9 11
 • 18 Kayserispor 7 11
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA