Advert
SİYASET

Başkan Tozoğlu Gündemi Değerlendirdi

İYİ parti Konya il Başkanı Av. Gökhan TOZOĞLU, Konya ve Türkiye’deki gündemleri değerlendiren yazılı basın açıklaması yaptı. Açıklamasında İYİ Parti Konya İl Başkanı Av. Gökhan TOZOĞLU, gündemdeki konuları değerlendirip İYİ Parti ülkemizde ve şehrimizde siyasete farklı bir soluk getirmiştir ifadelerini kullandı.

Başkan Tozoğlu Gündemi Değerlendirdi

İYİ Parti İl Başkanı Gökhan Tozoğlu değerlendirmelerinde ;” Ülkemiz son derece hassas bir dönemden geçiyor, ülkemizde birçok meseleden daha çok demokrasinin geleceğini konuşuyor ve tartışıyoruz, 31 Mart seçimleri ve 23 Haziran seçimlerinde seçmenimiz hem belediye tercihini yapmış hem de demokrasiye sahip çıkmıştır.” ifadelerine yer verdi.

16 NİSAN REFERANDUMU PARTİMİZİN KURULUŞU AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİDİR

Tozoğlu açıklamasında “Partimiz 2017 yılında büyük bir demokratik mücadele neticesinde kurulmuştur. Mücadelenin temeli de 2016 referandumuna dayanmaktadır. Daha da öncesinde parti içerisinde verilen demokratik mücadele vardır. Sürecin bu aşamalarında yer alan, sorumlululuk üstlenenler çok önemlidir. Onlar çoban ateşini yakmışlardır. O aşamadan sonra artık partimiz demokrasi açısından umut olmuştur. Kuruluş aşamasında önemli sorumluluklar alan değerli insanlar vardır. Partimiz ile ilgili olumsuz kanaatlerin egemen olduğu dönemde korkmadan, çekinmeden mücadele eden insanlar bunlar. Bu emekleri veren insanlar kıymetlidir. Bir de tabii sonradan dahil olanlar var. Her bir mensubumuz kıymetlidir. Ancak o dönemde konjonktürel olarak partimizde gelecek görüp son aşamada dahil olan siyasi kariyer planları çerçevesinde otağını partimize kuranlar da var. Ancak böyleleri zaman içerisinde silinip gidiyor kalanlar samimi dava insanlarıdır. İşte bu ortamda tüm engellemelere rağmen partimiz hem 24 Haziran seçimlerinde, hem de 31 Mart seçimlerinde ülkemizde kötü gidişe bir dur demiş ve iradesini ortaya koymuştur. Aksi halde Türkiye’de birçok şeyi değiştirmek imkansızdı.” dedi.

TÜM İLÇELERDE İŞBİRLİĞİ YAPMAYI ARZU ETTİK ANCAK OLMADI

31 Mart seçimleriyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Tozoğlu ” 31 Mart seçimlerinde Konya’da CHP ile işbirliği içerisinde seçime girdik. Genel merkezlerimiz tarafından 9 ilçede anlaşma sağlanmış olarak bize bırakılmıştı biz bu sayıyı 22’ye kadar yükselttik ancak bazı ilçelerde ittifak sağlayamadık. Tabii burada seçim sonuçlarına göre özellikle belediye meclisi anlamında birlikte seçime girilmesinin sağlayacağı avantajlar olabilecekti ancak o dönemde bu mümkün olamadı. Bu durum tek taraflı olarak partimizle alakalı bir durum değil.

YAŞANAN OY ARTIŞLARI ÇOK KIYMETLİDİR

Zaten 24 Haziran seçim sonuçlarına göre bakıldığında merkez ilçelerimizdeki oy artışımız bunu gösteriyor. Karatay ilçemizde oy artışımız yüzde yüze yakın, Selçuklu ilçesinde yüzde yetmişi aşkın oy artışımız oldu, Meram ilçemizde ise oy artışımız yüzde altmış civarında olmuştur. Taşra ilçelerimizde Altınekin başta olmak üzere birçok ilçemizde oyumuz önemli oranda artmıştır. Ancak gönül arzu ederdi ki bu seçimlerde birçok ilçede belediye seçimlerini kazanabilelim. Bu olmadı.

SEÇİM SÜRECİNDE BÜYÜK GAYRETLER GÖSTERİLDİ

Seçimlerin çok yakın oylarla bittiği ilçelerimiz oldu. Oralarda da iktidar partisi tarafından hassas bir çalışma yürütüldüğü, seçimlerden hemen önce meydana gelen olağanüstü hareketlilikten anlaşılmaktadır. Ancak bu veriler bizim açımızdan bir sonraki seçimler açısından umut vericidir. Bu süreçte İYİ Partinin hem Konya il teşkilatı hem de ilçe teşkilatları büyük bir gayret göstermiştir. Bu seçimlerde biz tepeden inme adaylarla çalışma yapmadık.

ADAYLARIMIZI İLÇE TEŞKİLATLARIMIZ İLE UYUM HALİNDE BELİRLEDİK

Bütün adaylarımız ilçe teşkilatlarımızın istediği adaylardı ve büyük bir uyum içerisinde süreç tamamlandı. 31 Mart seçimleri öncesinde il başkanı olarak şahsım da il yöneticilerimiz ile birlikte neredeyse tüm ilçelerimizi ziyaret ettik.Birçok ziyaretimize genel başkan yardımcılarımız, genel idare kurulu üyelerimiz, genel merkez yöneticilerimiz de dahil oldular.� Bazı günler aynı gün içerisinde 3 ilçeyi, 4 ilçeyi ziyaret ettiğimiz oldu. Bu süreçte il başkanı olarak şahsım 15 bin kilometre civarında yol yapmışım. Adaylarımızı ve diğer saha ekibini düşünürseniz verilen emekler kıymetlidir. Sabahın erken saatinden başlayıp gecenin geç saatlerine kadar devam eden seçim çalışmaları bize çok önemli veriler sundu. Gittiğimiz her yerde partimizin duruşunu anlattık, büyükşehir ve ilçe belediye başkan adayımıza oy istedik var ise akıllardaki soruları cevaplandırdık. Bazı ilçelerimizde ise oyumuz azaldı. Bunu da gözlemledik. Azalan oylarımızın da değerlendirmesini yaptık. Özellikle bağımsız adayların olduğu ilçelerde partimizin oyları azaldı. Ancak bu partililerimizin partimizden uzaklaştığı anlamına gelmez. Mahalli seçimlerin kendine has özellikleri olabiliyor. Bunu da değerlendirmek lazım.

SEÇİMLERDE BİRÇOK MECRA ETKİN OLARAK KULLANILDI

Seçim öncesi dönemde yerel TV ve radyo kanallarını da etkili şekilde kullandık. Başta büyükşehir adayımız olmak üzere adaylarımızın neredeyse tamamı televizyon programlarında görüşlerini projelerini anlattılar. Kahvaltılı basın toplantıları, önemli gün toplantıları, aday tanıtım programları, proje tanıtım programı gibi birçok program tertip edildi. Orada partimizin propagandası yapıldı. İfade ettiğim gibi birçok alan etkili kullanıldı. Ancak takdir edersiniz ki karşımızda devletin tüm gücünü ve imkanlarını kullanan ve belediye kaynaklarını seçime aktaran bir iktidara karşı mücadele ettik. Elbette ki arzu edilen sonuç elde edilemedi ancak hem adaylarımız hem de teşkilatımız ile verdiğimiz mücadele oldukça kıymetlidir. Bu aşamadan sonra eksiklerimizi tespit etmek ve çözüm üretmek siyasetimizin temelini oluşturacaktır.”

ANKARA VE İSTANBUL’DAKİ BAŞARININ TEMELİ ÖNCEKİ SEÇİMLERE DAYANIYOR

Zaman zaman şu değerlendirmeleri görüyoruz. İktidar partisi ceketini assa kazanır diye. Konya da bunlardan bir tanesiydi. Ancak 31 Martta yaşanan kırılmanın bundan sonraki seçimlerde etkisini şehrimizde de artıracağına inanıyorum. Ankara ve İstanbul’da seçim kazanılmıştır ancak bir seçimde bu iş olup bitmemiştir kabul etmek gerekir ki. Hatırlarsanız Ankara’da 2014 seçimleri başa baş bir noktada bitmiş ve o temel üzerinden bugünkü seçim başarısı elde edilmiştir. Yine aynı şekilde İstanbul’da %35 bandından başlayan bir süreç vardır. Tabii burada iki husus çok önemlidir. Gösterilen adayın profili ve arkasında topladığı halk desteği ile partilerin sunduğu katkı. Bunun örneğini İstanbul’da gördük. Sn. Ekrem İmamoğlu’nun yaklaşımı, tarzı oldukça olumluydu, dili nazikti, halka dokunabildi, bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi, sabahın erken saatlerinden gecenin en geç saatlerine kadar uzanan bir çalışma temposu ve kendi çevresinde kendisini seven insanlardan, çalışma arkadaşlarından, gönüllülerinden oluşan bir ekip vardı. Belki bu insanların hiçbir partide görevi bile yoktu. Ancak o insanlar Ekrem beyin sıcaklığı ve samimiyeti ile bir araya gelmişlerdi. Tabii bir de teşkilatların gayreti üzerine eklendi mi başarılı sonuç kaçınılmazdır. Ancak zaman zaman düşünürüm bu seçimde Ekrem bey değil de başka bir aday yarışsaydı CHP adına örneğin daha tanıdık isimler yarışsaydı bu sonuçlar alınabilir miydi diye. Kanaatimce bu sonuç alınamazdı. O yüzden aday tercihi fazlasıyla önemlidir. Bir bütün olarak bakıp yaklaştığımızda da ortak ve sağlıklı bir çalışmanın ürünü olarak başarı gelmiştir. Şehrimizde de hem büyükşehir adayımız hem de ilçe adaylarımız çok önemli bir gayret ortaya koymuş, teşkilatlarımız bütün gücüyle desteklemiş, gençlik kollarımızdaki çok değerli kardeşlerimiz emeklerini fazlasıyla ortaya koymuş, milletvekilimiz de çalışmalarda oldukça aktif bir görev üstlenmiş� ancak bu aşamaya ulaşılabilmiştir. 31 Mart seçimlerinde arzu ettiğimiz tablo yaşanmadı ancak bundan sonraki süreçte arzu edilen tablo yaşanacaktır.

ŞEHRİMİZDE YAŞANAN SORUNLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

31 Mart seçimlerinin belirleyicisi İYİ Parti ve genel başkanımız Sn. Meral Akşener olmuştur. Bu ortak bir kanaattir. İttifak çerçevesinde önemli bir başarı elde edilmiştir. İşte bu şuurla bizler de şehrimizde yaşanan sorunların takipçisi olma kararımızı ortaya koyduk. Su ve ulaşım ücretlerinde indirimi, otopark ücretlerinin iptal edilmesini talep ettik. Meclis üyelerimiz oldukça yoğun çalışıyorlar. Daha birçok önerimiz olacak. Şehrimiz için güzel hizmetlerin yapılmasına il teşkilatı olarak gayret edeceğiz. Bundan sonraki aşama çok daha önemlidir.

VATANDAŞIMIZIN İYİ GÜNÜNDE, KÖTÜ GÜNÜNDE YANINDAYIZ

Biz vatandaşımızın iyi gününde de kötü gününde de yanında olacağız. Düğününde de, cenazesinde de hastasında da yanında bulunacağız. Ki bunu yapmaya zaten� gayret ediyoruz. Bu hassasiyetimizi artırarak sürdüreceğiz. Bu yıl Ramazan ayında il teşkilatı olarak yöneticilerimiz ile bir yardım kampanyası organize ettik. Yaklaşık 200 ailemize ayni ve nakdi yardım sunduk. Bunu yaparken de sağ elin verdiğini sol el görmeyecek şekilde bir hassasiyet gösterdik. Bunu devam ettireceğiz. Biz bu şehirde yaşıyoruz. Bu şehrin havasını teneffüs ediyoruz. Bu şehirde yaşanan bir acı hepimizin acısı olur.Yaşanacak güzellik de hepimizin olur. Bu nedenle biz belediyelerin, kamu idarelerinin şehrimiz ve halkımızın menfaatine alacakları kararda yanlarında olacağız. Dİlimiz sevgi dili olacak. Tepeden bakmayacağız, kibirli siyaset yapmayacağız.

Ancak keyfi uygulamaların ve haksızlığın da karşısında duracağız. Sorumluluğumuz budur. Başta büyükşehir belediye başkanı olmak üzere tüm belediye başkanları önemli kararlar alırlarken siyasi partilerden, sivil toplum kuruluşlarından görüş almalıdır. Fikirler kıymetli, akıl akıldan üstündür. Ancak oy hesabıyla yapılan yaklaşım sağlıklı sonuçlar vermiyor. Bunları görmeleri lazım.

HDP İLE İŞBİRLİĞİMİZ HİÇBİR ZAMAN OLMAMIŞTIR

Son günlerde partimizin HDP’nin desteği ile meclise girdiğine dair HDP’li yetkililerin hezeyalarını gördük. Partimiz HDP seçmeninden oy alarak meclise girmemiştir. Partimizin oylarının yüksek olduğu yerler HDP’nin zaten oldukça kuvvetsiz olduğu yerlerdir. HDP’nin güçlü olduğu yerlerde ise partimizin oy oranı çok yüksek değildir. HDP’nin kurumsal olarak artık terör örgütü ile bağını ortadan kaldırması gerekiyor. Türkiye’nin partisi olmayı denemeliler. O aşamadan sonra ülkemizde birçok şey daha makul olabilir. Ancak mevcut tabloda HDP terör ile bağını koparamadıkça insanlarımız HDP’den giderek uzaklaşacaktır. Bu nedenle şunu belirtmek lazım, İYİ Partiyi var eden aziz milletimizdir, meclise yollayan da aziz milletimizin iradesidir.

KOŞULSUZ MÜCADELE ETMEK ÇOK ÖNEMLİDİR

Elbette ki bizler insanız, hatalarımız ve eksikliklerimiz olmuştur. Burası tartışmasız. Bu eksikliklerimizi görerek yeni ufuklar çizmemiz gerekiyor. Bu konuda da hassasız. Ancak hiçbir zaman kişisel bir ikbal hesabına dayalı başarıyı yeterli görmedik. Ortak bir başarı önemlidir. Her zaman ifade ettiğimiz bir husus var, yeni siyaset anlayışında açıkça görülmüş ve anlaşılmıştır ki mahkeme kadıya mülk değildir. Kıymetli insanlar mücadelenin içerisinde olacaktır. Mücadele başarıya ulaşıncaya kadar gerek bir lider gerekse bir nefer olarak çalışmak lazımdır. Yani bir mücadele vermek, irade ortaya koymak için isminizin önünde illa ki bir sıfat olması da gerekmiyor. Ülkesinin geleceğinin aydınlık olması gerektiğine inanan herkes bu mücadeleyi vermelidir.

ÜZÜLDÜĞÜMÜZ OLAYLAR YAŞANMIŞTIR

Tabii seçim sürecinde bizi derinden üzen hadiseler de olmuştur. Başta çok kıymetli akademisyen ve dava insanı Prof. Dr. İbrahim Dülger’i bu dönemde kaybetmenin acısını yaşadık. Kendisiyle vefatından çok kısa zaman önce çok mühim meseleler hakkında konuşmuş ve ortak bir kanaate de sahip olmuştuk. Ancak kendisinin ömrü vefa etmedi. Diğer yandan da Doğanhisar Belediye Başkanı İhsan Öztoklu’nun menfur bir olayda yaşamını kaybetmesi. Bu olay bizi derinden yaraladı. Parti olarak bu konuda hassasiyetimizi en üst noktada tuttuk, muhataplarla ilgili gerekli parti içi süreçleri derhal işlettik. Ancak kaybettiklerimizi geri getirmek imkansız. Allah rahmet eylesin.

Tozoğlu açıklamasını “Ramazan ayı içerisinde şehrimizde etkin olan partilerin il başkanları olarak televizyon programında buluştuk. Bu geleneğin devam etmesi gerekiyor. Konuşacağız, farklı fikirleri harmanlayacağız, ve güzel sonuçlara ulaşacağız. Biz bu konuda parti olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Şehrimizde yeni ve güzel siyaseti el birliği ile kuracağız. Mutlu ve huzurlu günlere ulaşacağız inşallah.” ifadeleri ile tamamladı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 21 11
 • 2 Fenerbahçe 20 11
 • 3 Trabzonspor 19 11
 • 4 Alanyaspor 19 11
 • 5 İstanbul Başakşehir 19 11
 • 6 Galatasaray 19 11
 • 7 Yeni Malatyaspor 18 11
 • 8 Beşiktaş 18 11
 • 9 Gaziantep FK 15 11
 • 10 Çaykur Rizespor 14 11
 • 11 Göztepe 13 11
 • 12 Konyaspor 13 11
 • 13 Kasımpaşa 12 11
 • 14 Denizlispor 11 11
 • 15 Antalyaspor 11 11
 • 16 Gençlerbirliği 10 11
 • 17 MKE Ankaragücü 9 11
 • 18 Kayserispor 7 11
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA