Başkan Veli Doğrul;''Ek gösterge ve refah payı istiyorlar''

Türkiye Kamu-Sen Yüksek İstişare Kurulu’nun Sonuç Bildirgesini kamuoyuyla paylaşan Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi Veli Doğrul, kamu görevlileri ve emekliler için ilave yüzde 3 refah payı beklediklerini söyledi.

Başkan Veli Doğrul;''Ek gösterge ve refah payı istiyorlar''
Başkan Veli Doğrul;''Ek gösterge ve refah payı istiyorlar'' Admin
Bu içerik 170 kez okundu.

Türkiye Kamu-Sen Yüksek İstişare Kurulu, Konfederasyona bağlı sendikaların genel başkanları, Türkiye Kamu-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ve il temsilcilerinin katılımıyla 24 Haziran 2019 günü Ankara’da toplanmıştı. Gerçekleştirilen İstişare toplantısında kamuoyunun yakından ilgilendiren konular ile kamu görevlileri ve emeklilerinin 2020-2021 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarının belirleneceği, 1 Ağustos 2019 tarihinde başlayacak olan 5. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri ele alındı. Bu kapsamda, Türkiye Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi Veli Doğrul, İstişare Toplantısı sonuç bildirgesini kamuoyuyla paylaştı. Türkiye Kamu-Sen’in 27 yıldır ilkeleri doğrultusunda kararlı bir şekilde mücadele ettiğini kaydeden Doğrul, Kamu-Sen’in Türk memur sendikacılığının öncüsü olmayı sürdüreceğini söyledi. Bu doğrultuda yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkan İstişare Toplantısı sonuç bildirgesini açıklayan Doğrul şunları söyledi, “5. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri, 1 Ağustos 2019 tarihinde başlayacaktır. Türkiye Kamu-Sen, 415 bin üyesinden aldığı güçle, sorumluluğunun bilinci içinde, kamu görevlilerinin geçmiş dönem kayıpları, enflasyondan kaynaklı zararlar, ekonomik gelişmeler ve aylık zorunlu harcama tutarlarındaki değişimi de dikkate alarak belirlediği gerçekçi taleplerle, 4688 sayılı Kanunun verdiği yetkiye dayanarak toplu sözleşme görüşmelerindeki yerini alacak ve kamu görevlilerinin ve emeklilerin haklarını sonuna kadar, kararlılıkla savunacaktır. 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen seçimler öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öğretmen, polis, hemşire ve imamların ek gösterge rakamlarının 3600’e yükseltileceğini ifade etmiştir. Ancak aradan geçen bir yıllık süreye rağmen verilen sözlerin tutulmadığını üzülerek görmekteyiz. Türkiye Kamu-Sen Yüksek İstişare Kurulu, ek gösterge sorununun yalnızca belli unvanlarla sınırlı olmadığı, bütün kamu görevlilerinin ek göstergelerinin yeniden düzenlenmesi gerektiği konusunda ısrarlı ve kararlıdır.”

İLAVE YÜZDE 3 REFAH PAYI TALEBİ

Doğrul, kamu görevlilerinin çalışırken elde ettiği ücret ile emekli olduğu zaman alacağı maaş arasındaki uçurumu kapatmak, özellikle emekli kamu görevlilerini yoksulluk sınırında yaşamaktan kurtarılması gerektiğini vurguladı. Bu kapsamdaki taleplerini sıralayan Doğrul, sözlerini şöyle sürdürdü, “Memur maaşını oluşturan bütün kalemler ile ek ödeme, döner sermaye, ek ders, sosyal denge sözleşmesi gibi tüm ödemelerin emekli keseneğine dâhil edilerek, yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi, bu yolla her çalışanın eline geçen ücret ile orantılı emekli maaşı almasının sağlanması gerekmektedir. Son ekonomik gelişmeler çerçevesinde gelir dağılımının memurlar aleyhine bozulduğu görülmektedir. Alım gücünde yaşanan erime göz önünde bulundurulduğunda kamu görevlileri ve emeklilerin yaşadığı hak kayıplarının karşılanması, kendisi ve ailesinin insanca yaşamasına yetecek düzeyde bir gelire kavuşması amacıyla maaşlara hem oransal hem seyyanen artış yapılmalı, her yıl yapılacak artışlara ilave yüzde 3 oranında ekonomik büyüme ve refah payı verilmelidir. Vergi dilimleri nedeniyle kamu görevlileri üzerinde oluşan vergi yükünün hafifletilmesi için gerekli tedbirler alınmalıdır.  Aileleriyle birlikte 20 milyonu bulan geniş bir kesimin gelecek iki yılını şekillendirecek bu toplu sözleşme görüşmelerinde, ortaya çıkacak her türlü hak kaybının, yaşanacak her türlü mağduriyetin vebali, 4688 sayılı Kanun uyarınca toplu sözleşme görüşmelerini yürütme, toplu sözleşme imzalama veya Kamu Görevlileri Hakem Heyeti’ne gitme hakkını elinde bulunduran sendika ve konfederasyonun omuzlarında olacaktır. Bu süreç boyunca Konfederasyonumuz 415 bin üyesinin verdiği yetki ve 4688 sayılı Kanunun ilgili maddelerine istinaden kamu görevlilerinin haklarının ve menfaatlerinin korunup geliştirilmesi için toplu sözleşme masasındaki yerini alacak, süreç içinde kamu görevlileri aleyhine gelişecek her karara müdahil olacak; kamu görevlilerimiz ve emeklilerimiz için atılacak her türlü olumlu adım nezdimizde anında karşılık bulup desteklenecektir.”

 

ABDULLAH AKİF SOLAK

 

 

Türkiye Kamu-Sen Yüksek İstişare Kurulu Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi Veli Doğrul ureticihaber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bu çatının altından ayrılanların hiç birinin esamesi şimdiye kadar okunmamıştır'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bu çatının altından ayrılanların hiç birinin esamesi şimdiye kadar okunmamıştır'
Güzel Sanatlar da  Nöbet Değişimi
Güzel Sanatlar da Nöbet Değişimi