Balık; “Memurlar ek vergiler altında eziliyor.”

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, ülkemizde yapılan 24 Haziran seçimlerinden bir yıl geçmesine rağmen, memurların ek vergiler altında ezildiğini söyledi.

Balık; “Memurlar ek vergiler altında eziliyor.”
Balık; “Memurlar ek vergiler altında eziliyor.” Admin
Bu içerik 167 kez okundu.

Ekonomik krizin memurların ödediğini belirten Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “24 Haziran seçimlerinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen,  bu bir yıllık süre içerisinde Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşanıyor. İktidar bu ekonomik krizin bedelini ülkenin çalışanlarına ödetmeye devam etti. Bu bir yıllık süre de, Memurların iş güvencesine göz dikildi. Memurlar ek vergiler altında ezilmeye devam etti. Kamu personeli rejiminde kapsamlı değişiklikler gündeme getirildi. Zorunlu BES uygulaması kalıcı hal getirildi. 3600 Ek gösterge bekleyenler ve EYT’liler bir kez daha mağdur edildi. Memurlar yoksulluk sınırının altında geçim mücadelesi verdi. Bu dönemde Memurlara grevli toplu iş sözleşmesi hakkı tanınmadı” dedi.

 

Memurlara açlık ve yoksulluk dayatıldı

 

Memurlara açlık ve yoksulluğun dayatıldığına dikkat çeken Mehmet Balık,Ekonomik krize bağlı olarak artan yüksek enflasyon oranları ve hayat pahalılığı Kamu çalışanlarını etkilemeye devam etti. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin hayata geçtiği 24 Hazirandan bugüne kamu çalışanlarının alım gücü neredeyse yarı yarıya azaldı. Geçen yıl Haziran ayında ortalama 6000 TL olan yoksulluk sınırı 24 Hazirandan bugüne 9000 TL’ye yükseldi. 2019 Temmuz kamu çalışanlarının en düşük maaşı 3500 TL olurken kamu çalışanları her geçen gün daha fazla yoksullaştı. Artan ekonomik kriz koşullarının bedeli bir ülkenin çalışanlarına ve emeklilerine ödetilmesi süreci ‘’Yeni Ekonomik Program’’ ile hayata geçirildi. Yeni Ekonomi Programı'na göre 2019'daki 60 milyar TL'lik kemer sıkma kalemlerinin 10,1 milyar TL'si sosyal güvenlik alanında yapılması ön görüldü. Çalışanlara ek vergiler getirildi emekçilere zorunlu kemer sıkma politikaları dayatıldı. 3600 Ek gösterge sözü bekleyen kamu çalışanları ve EYT’liler yeni hükümet sisteminde yine unutuldu. Sözleşmeli memurluk uygulaması artarak devam ederken iş yerlerinde performans sistemi adı altında baskılar devam etti. Kamu alanına Cumhurbaşkanlığı tarafından kritik atamalarının önü sonuna kadar açıldı.”

 

Kamu Personellerinin Tüm Hakları Elinden Alınacaktır

 

Kamu Personel rejimine yönelik kapsamlı değişiklikleri de değerlendiren Mehmet Balık, “Yeni rejim ile Kamu Personel rejimine yönelik kapsamlı değişiklikler ilk kez yüksek sesle dile getirildi. Yeni Ekonomi Programı’yla birlikte kamu personel rejiminde önemli değişikliklerin yapılması planlanmaktadır. Yeni Ekonomik Programa göre; Kamu kurumlarının esnek çalışma ile iş tatmini ve verimi yüksek işgücüne sahip olmaları sağlanacaktır. Yani kamu da çalışan memurların iş güvencesi elinden alınacak, kamu emekçilerinin çalışma sistemi baştan aşağı değiştirilerek esnek ve kuralsız bir hale getirilecektir. Esnek çalışma ile bir sonra ki aşama olan kamu performans sistemi hayata geçirilecek, kamu personellerinin tüm hakları elinden alınacaktır. Yeni programda haftalık çalışma süresi olan 40 saat doldurulması şartına vurgu yapılırken, bu çalışma saatinin belirli aralıklarını evden çalışarak da tamamlanabileceği belirtilmektedir. Bu şekilde haftalık 40 saat üstü çalışmalarda kazanılan fazla mesai ve izin gibi haklar ortadan kaldırılacaktır. Esnek çalışma sisteminin kalıcı hale getirilmesi bundan sonra ki dönem de kamu da mevcut çalışma sistemi haline getirilecektir. 657 Sayılı devlet memurları kanunu ileri ki dönemlerde tamamen değiştirilerek, güvencesiz bir yapıya kavuşturulacak ve kamu alanının topyekun tasfiye süreci başlayacaktır.  Ayrıca uzunca bir süredir işverenlerin ve büyük patron örgütlerinin ısrarlı tavsiyesine rağmen işçi temsilcilerinin tepkisi ile geri çekilen Kıdem Tazminatının Fona devredilmesi süreci de bu süreçte hızlandırılacaktır. Yani emekçilerin elinde kalan son kale de bu şekilde iktidar tarafından ele geçirilmiş olacaktır” diye konuştu.

Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık ureticihaber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bu çatının altından ayrılanların hiç birinin esamesi şimdiye kadar okunmamıştır'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bu çatının altından ayrılanların hiç birinin esamesi şimdiye kadar okunmamıştır'
Güzel Sanatlar da  Nöbet Değişimi
Güzel Sanatlar da Nöbet Değişimi