GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-06-2019 00:24   Güncelleme : 14-06-2019 12:54

Bahri Dağdaş’ta Çiftçi Temsilcileri Tarla Gününde Buluştu

Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından Konya’daki tohumculuk sektör temsilcileri ve tarım Temsilcileri ve çiftçiler Tarla Günü’nde buluşturdu. Tarla Günü’nde, yeni geliştirilen kuraklığa dayanıklı sadece kuru alanda ekilen, Nisan, Mayıs’ta yağış aldığında daha fazla verim veren buğdaylar tanıtıldı.

Bahri Dağdaş’ta  Çiftçi Temsilcileri Tarla  Gününde Buluştu

  Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından, yüksek verimli ve kaliteli yeni buğday çeşitleri ve ülke için önemli  olan yerel buğdaylar Tarla Günü ile tohumculuk sektörü ve tarım temsilcilerine  tanıtıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü  Dr. Fatih Özdemir ise dünyadaki ciddi nüfus artışıyla birlikte gıda güvenliğinin tehlikeye girdiğini ifade ederek  İklim değişikliğinin kendilerini çalışma yapmaya zorladığını dile getiren  müdür Özdemir sözlerine şöyle devam etti, “İklim değişikliğine dayanıklılıkla ilgili sistemlerimizi geliştirmemiz gerekiyor. 2010 yılında kuraklık test merkezi olarak ilan edilen enstitümüzde o günden bugüne yaptığımız çalışmalar ve değiştirdiğimiz stratejilerle iklim değişikliğine uyumlu, iklim değişikliğinin sonucu olan kuraklığa dayanıklılıkla ilgili çalışmalarımızı hızlandırdık. Bugün sunacak olduğumuz özellikle kuraklığa dayanıklı sadece bununla kalmayan kuru alanda ekilen, Nisan, Mayıs’ta yağış olduğundaki gibi verimli olan buğdaylar geliştirdik. Bu yeterli değil. Burada un sanayimizden temsilcilerimiz de var. Onlar çok iyi biliyor ki kaliteli buğday ihtiyacımız var. Yani bizim bir taraftan kuraklığa dayanıklı hem yüksek verimli buğday bulmamız gerekiyor hem de kaliteli olması gerekiyor” dedi.

 Kısa bir konuşma yapan  Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ‘’ çiftçilerin gülen yüzü ile Mehter takımının konseri bizleri mutlu etti . Böylesi bir günde burada olmaktan mutluluk duyuyorum. Programı hazırlaya herkese teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

Programda konuşan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu sözlerine   Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak  beye katılmamak mümkün değil diyerek  başlayarak şöyle devam etti;  "Bize düşen bu görev bu çeşitliliğin insanlığın faydasına olan bir forma dönüştürmektir. Bu da ancak AR-GE  çalışmalarıyla olmaktadır. Bakanlığımız bünyesinde Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) vesilesiyle biz bunlara her türlü desteği vereceğimizi ifade ediyoruz. Bakanlığımızın Türkiye’nin en büyük AR-GE organizasyonuna sahip olduğunu belirtmek isterim. Bugün bakanlığımız Türkiye’nin 45 vilayetinde bulunan TAGEM ve ona bağlı 48 araştırma enstitüsüyle bugünkü çalışmaları yapmaktayız.  AR-GE merkezlerimizin bazıları Osmanlı dönemine dayanmaktadır. Bugün ise Bahri Dağdaş Uluslararası Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen kuraklığa dayanıklı, suyu etkin kullanan, yüksek verimli ve kaliteli buğday çeşitlerimizin tanıtılması amacıyla buradayız" ifade etti.     

Programda bakan yardımcıları ve protokol  doğaya keklik saldılar .Tarla Günü’ne, Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özkan,  Konya Cumhuriyet Baş savcısı Ramazan Solmaz ,Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik, tarım temsilcileri,  ziraat odası  başkanları  ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programın  sonunda bakan yardımcılarına günün hediyesi olarak çeşitli hediyeler taktim edilerek ,ardından katılımcılara Konya geleneği olan düğün pilavı ikram edildi.