GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-05-2019 17:09   Güncelleme : 17-05-2019 17:09

Prof. Dr. Bayram Sade'den 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajı

KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Prof. Dr. Bayram Sade'den 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajı

Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcını simgeleyen 19 Mayıs 1919'da Türk milletinin, kendi özgür iradesine, istiklal ve istikbaline her koşulda sahip çıkacağını tüm dünyaya ilan ettiğini belirten KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, mesajında şu ifadelere yer verdi; “Millî Mücadele’yi başlatan sürecin 100. yıldönümüne ulaşmış olmanın mutluluğunu ve gururunu bugün hep birlikte yaşıyoruz. Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan istiklal meşalesi, Amasya, Sivas ve Erzurum’dan geçerek vatan sathına yayılmıştır. Misak-ı Millî’nin ilanıyla girilen yol, Ankara’da Büyük Millet Meclisi’nin açılışıyla yeni bir safhaya ulaşmıştır. 19 Mayıs, esareti kabul etmeyen, hürriyetinden vazgeçmeyen, zulme boyun eğmeyen milletimizin var oluş mücadelesinin ilk adımıdır. Milli birlik, beraberlik ve dayanışma etrafında şekillenen bu ruh, Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştıran kararlılık ve inancın da sembolüdür.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş, Türk milletinin kurtuluş müjdesi olan 19 Mayıs, milletimiz için iftihar kaynağı, gençlerimiz için ise ibret vesilesidir. Türk gençliğinin, ülkemiz ve milletimiz için her zaman sorumluluk bilinciyle hareket edeceğine inanıyor, millet olarak gençlerimizle övünüyoruz. Bizlere emanet edilen vatanımızı bütün güzellikleriyle, millî ve manevi zenginlikleriyle gelecek kuşaklara teslim etmek tüm gençlerimizin en başta gelen görev ve sorumluluğudur. Gençlerimizin, ideallerinin peşinden kararlılıkla giden, vatanını seven, ahlaklı, öz güvenli bireyler olarak yetişmesi ise en büyük arzumuzdur. Böyle bir nesil ve gençlik yetiştirilmesinde ise üniversitelere oldukça kritik görevler düşmektedir. KTO Karatay Üniversitesi olarak medeniyetini yakından tanıyan, millî ve manevi değerlerine sahip çıkan gençler yetiştirmek temel misyonumuz arasında yer almaktadır.

Bu düşüncelerle milletimizin, özellikle de gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, bağımsızlığımızı kazandıran tüm kahramanlarımızı, şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle yâd ediyoruz.”