S.T.K.
Giriş Tarihi : 17-05-2019 12:44   Güncelleme : 17-05-2019 12:44

Yiğit; “19 Mayıs, var olma mücadelesinin başlangıcıdır.”

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, tam 100 yıl önce 19 Mayıs 1919’da, bir ulus, Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları öncülüğünde kendi kaderine el koyarak, var olma mücadelesini başlattığını söyledi.

Yiğit; “19 Mayıs, var olma mücadelesinin başlangıcıdır.”

Eğitim-İş tarafından düzenlenen basın açıklamasına Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, Yönetim Kurulu, ADD Konya Şube Başkanı Sinan Düzenli, CHP Konya il yönetimi, CHP Meram İlçe Başkanı Ahmet Yiğit, CHP Karatay ilçe yöneticileri ve sendika üyeleri katıldı.

 

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Zafer Camlı köşk önünde bir basın açıklaması düzenleyen Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, 19 Mayıs 1919’da emperyalistlere karşı başlatılan ulusal mücadelenin, aynı zamanda emperyalizmin sömürüsü ve saldırısı altında ezilen dünyanın tüm mazlum uluslarına da örnek olduğunu belirtti.

 

 Atatürk, ülkenin ve ulusun içinde bulunduğu olanaksızlıklara boyun eğmemiş; yenilmiş, çağın gerisinde kalmış bir imparatorluktan çağdaş bir devlet yaratmış, modern Türkiye Cumhuriyeti kurmuştur diyen Başkan Özgür Ulaş Yiğit konuşmasını şöyle sürdürdü “Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün, Samsun'a çıkarak, bağımsızlık ve özgürlük meşalesini yakmasının 100. Yıldönümü, ulusumuza kutlu olsun! Tam 100 yıl önce 19 Mayıs 1919’da, bir ulus, Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları öncülüğünde kendi kaderine el koyarak, var olma mücadelesini başlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Tarihimizi 1919'dan başlatan tarih anlayışını reddediyorum” sözlerine karşılık, 19 Mayıs, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına uzanan sürecin başlangıcıdır. Tam da bu nedenle Atatürk, 19 Mayıs'ı doğum günü kabul etmiştir. Günümüzde Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda oluşturulan çağdaş ve bilimsel eğitim hedefi terk edilmektedir. Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği ulusumuzun geleceği olan gençlerimiz, bugün ciddi tehlikelerle ve tehditlerle karşı karşıya bulunmaktadır. Sınava endeksli eğitim programları ile ulusal belleği yok edilmiş, sorgulamayan, düşünmeyen, itaat eden bir gençlik yetiştirilmeye çalışılmaktadır. Eğitimin ticarileştirilmesi ve giderek daha fazla oranda paralı hale getirilmesi, milyonlarca gencimizin eğitim sisteminin dışına itilmesine neden olmuştur. Eğitim hakkından yararlanamayan yüz binlerce gencimiz, çalışma yaşamında da güvencesizlik ve ağır emek sömürüsü ile karşı karşıya bırakılmıştır.”

Sonsuza Kadar Gençlerimiz Ülkemize Sahip Çıkacaktır

Atatürk'ün Gençliğe Seslenişi’nin gelecek kuşaklara inancının ve güveninin göstergesi olduğunu aktaran Özgür Ulaş Yiğit, “Türk gençliği ülkemizin üzerinde oynanan oyunların farkında olup, kararlı adımlarla Cumhuriyet'in temel değerlerine, laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkarak, aydınlık Türkiye’nin meşalesini taşımaya devam edecektir. Bu yolda Atatürk'ün Gençliğe Seslenişi, gelecek kuşaklara inancının ve güveninin göstergesidir. Her türlü tuzak ve engellemelere rağmen Türk gençliği, Atatürk’ün bu inancını boşa çıkartmayacaktır. Unutmayalım; Atatürk, geleceğimizi gençlerimize; gençliği ise biz öğretmenlere emanet etmiştir. Aydınlık bir Türkiye’yi tekrar örmek, kuşkusuz bu mirasa sımsıkı sarılmaktan geçmektedir. Eğitim-İş, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da Atatürk’e, O’nun devrim ve ilkelerine, Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne ve kazanımlarına, çağdaş,  bilimsel, laik, demokratik ve kamusal eğitime her şeye rağmen sahip çıkacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle ulusumuzun Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor, başta yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bize bağımsızlığımızı kazandıran Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını saygı ile anıyoruz” dedi.