GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-05-2019 12:31   Güncelleme : 09-05-2019 12:31

Selçuk’ta “İki Komutan Bir Vatan” belgeselinin gösterimi yapıldı

Selçuk Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezinin (SELÇUKSEM) katkılarıyla “İki Komutan Bir Vatan” belgesel filminin gösterimi yapıldı. Süleyman Demirel Kültür Merkezinde düzenlenen programa Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, SELÇUKSEM Müdürü Prof. Dr. Birol Gülnar, Müdür Yardımcıları Doç. Dr. Mete Kazaz, Dr. Öğr. Üyesi Murat Aytaş, dekanlar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Selçuk’ta “İki Komutan Bir Vatan” belgeselinin gösterimi yapıldı

Belgeselin çıkış noktasını anlatan Prof. Dr. Birol Gülnar şunları söyledi: “Birkaç ay evvel uluslararası akreditasyon almak için Uluslararası Pearson Kuruluşuna başvurmuştuk. Tabii yurt dışından denetmenler geldiler. Sürekli Eğitim Merkezini ziyaret eden arkadaşlarımız, bilirler odamızda Çanakkale 57. Alay sancağı, yani gerçekten savaşın tüm dehşetini ve maneviyatı yüksek bir şekilde yansıtan bir görselimiz var. İngiltere’den gelen denetmenimiz bana, ‘bu resim burada niye var?’ diye birkaç defa sordu. Dedim ki, siz tekrar bu ülkeye şu karşımdaki koltukta oturasınız diye var, bu şekilde gelmeyin diye var. ‘Ne demek?’ dedi 57. Alayı anlattım dedim ki, bu ülke çok iyi hekimler, mühendisler, yetiştirir eyvallah. Ülke yıkıldı, harap oldu, küllerinden tekrar doğdu, bir daha doğarız. Ama bir şeyimiz çok önemli, tıpkı mekânı cennet olsun Aliya İzzet Begoviç’in, ‘Unutulan katliam tekrarlanır’ sözünde olduğu gibi dedim. Biz, Çanakkale’yi unutmamalıyız, gelecek nesillere de unutturmamalıyız. Daha çok çalışmalıyız ki bu manzaralarla tekrar karşılaşmayalım. Bu eserde bu motivasyonun bir yansıması olarak ortaya çıktı. Kıymetli hocalarım; bu süreçte üniversitemizin yönetiminden, senato üyelerimizden çok büyük bir destek gördük. Hacı Mehmet Duranoğlu yönetmen kardeşimiz hem Selçuk Üniversitesinin öğrencisi aynı zamanda pek çok sektörde başarılı olan arkadaşlarımız gibi bu alanda ciddi eserler ortaya koydu. Yıllar sonra tekrar bir araya geldik. Az önce bahsettiğim o maneviyatla bu eseri ortaya koyarken ufak da olsa bir tuzumuz varsa eğer bu bize hakikaten mutlu eder.  Bu ülke çok meşakkatli dönemlerden geçti, büyük krizler yaşadık. Eğer ortak paydamızda ülke bütünlüğü varsa ki bu salondaki herkesin bu payda da olduğunu biliyorum. Allah aşkına ne olur farklı görüşlerimiz var, diye birbirimiz örselemeyelim, yok saymayalım, birbirimize kıyıcı davranmayalım. Beni en çok üzen budur biz, birbirimize her zaman lazımız. Birbirimize sahip çıkmalıyız ve birbirimizi sevmeliyiz”

Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, “Omuzlarımızdaki mesuliyet tahmin ettiğinizden daha zor. Bütün dünya bize gözünü çevirmiş bir kısmı merhamet, bir kısmı mahvolmamızı bekliyor. Şeytan ve uşaklarının hizmet ettiği ateş medeniyeti bu coğrafyayı kasıp kavurmak istiyor. Onlar;  acıdan, kandan, gözyaşından, alın terinden besleniyorlar. Âdem’in çocukları; toprak medeniyetinin çocukları yani bizler, hak ve adalet temelli medeniyet tasavvuru yeniden yeşertmeye çalışarak dünya insanlığının istifadesine sunmaya çalışıyoruz. Dibimizde birkaç milyon insanın öldürüldüğü bir dünyada ruhlarımız nefes almaya çalışıyor. Suriye, Çeçenistan, Bosna Hersek, Doğu Türkistan’a Libya o kadar çok örneği var ki… Yüzyıl önce aynı hedeflere kilitlenmiş olarak Çanakkale’deler, Anadolu topraklarındalardı.  Zannediyor musunuz ki yüzyıl sonra Anadolu topraklarında niyetleri değişti,  değişmedi. Ellerinde gelse derimizi yüzerler, bundan hiç tereddüttünüz olmasın. Bosna Hersek’te 60 bin kadına sürekli tecavüz ettiler, bıraktılar mı o kadınları çocuklarını düşürmelerine dahi izin vermediler. Avrupa’nın gözü önünde medeniyetin göbeğinde bunlar oldu. Bunların dini, imanı yok. Vicdanı merhameti de yok dolayısıyla biz güçlü olmak zorundayız. Vatanımızı korumak zorundayız, vatan yoksa hiçbir şey yok. Vatanınız yoksa ezanınız, dininiz, bayrağınız, canınız, cananınız, evlatlarınız, namusunuz garanti altında değildir, hepsini paçavra gibi ezer geçerler. Dolayısıyla biz sizden bu şuurla buralardan mezun olmanızı istiyoruz ve sizi birbirinize çevirtmek isteyen sistemi sorgulayın istiyoruz” ifadelerini kullandı

Belgesel Senarist ve Yönetmeni Hacı Mehmet Duranoğlu, “Maalesef içerden ve dışardan birileri yıllarca bu ülkenin enerjisini, farklılığını bir çatışma konusu haline getirdiler. Bu ülkede çocukları, gençleri, okumuşları, işçileri türban davasına kapıldı, başka davalara kapıldı.  Konuşurken konuşmaz hale geldi. Bunu yaparken kendileri ürettikleri arabayı, bilgisayarı ve telefonu bize sattılar. Bu projenin yapılma nedeni şudur; hepimiz farklı olabiliriz. Ben saz çalarım, bir başkası gitar ya da ney çalar. Hepsi, bu toprakların duygularını yansıtan şeylerdir. Biz, saz varsa gitar eksikse eksik kalırız, gitar yoksa sazında kıymeti olmaz. Ney yoksa zaten çoğumuzun kıymeti olmaz. Bütün bunların bir zenginlik kaynağı olması gerektiğini düşünüyoruz ve bu projeyi yapma nedenimizde budur. 2018 yılında bu proje tasarlandığında Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı 2018/1 Nolu kararıyla resmi destek verdi. Projeye destek veren; Genelkurmay Başkanlığı, Anıtkabir Komutanlığı, Askeri Müze Harbiye Komutanlığı, Adese ve TSK Ordu Komutanlığı malzeme desteği verdi. Selçuk Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (SELÇUKSEM) projenin en başından sonuna kadar akıl, fikir vererek destek oldu. Yolumuzu şaşırdıysak yol gösterdiler, kendilerine çok teşekkür ediyorum. Projenin danışmanlığını yapan; Necmettin Erbakan üniversitesi Prof. Dr. Caner Arabacı,  Karatay Üniversitesi Prof. Dr. Haşim Karpuz, Selçuk Üniversitesi Prof. Dr. Necmi Uyanık’a teşekkür ediyorum. Destek veren;  Medeniyet Üniversitesi, Eğe Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi,  Kocaeli Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Karatay Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin çok kıymetli hocalarının belgeselde desteği var, sağ olsunlar” diye konuştu.

Programın sonunda Belgesel Senarist ve Yönetmeni Hacı Mehmet Duranoğlu’na ve Yardımcı Yönetmen Öğretim Görevlisi Mehmet Ali Sevimli’ye protokol tarafından hediye takdim edildi.