Selçuk’ta “Ebeler Günü” kutlandı

Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen etkinlikle “5 Mayıs Ebeler Günü” kutlandı

Selçuk’ta “Ebeler Günü” kutlandı
Selçuk’ta “Ebeler Günü” kutlandı Admin
Bu içerik 168 kez okundu.

Gerçekleştirilen etkinliğe; SÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Dönmez, Ebelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sema Dereli Yılmaz, akademisyenler, misafir ebeler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Program Dilek Sabancı Konservatuvarı öğrencilerinin müzik dinletisiyle başladı. Dinletiyi gerçekleştiren öğrencilere, teşekkür belgesi takdim edildi.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Ebelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sema Yılmaz, “Mesleğimin geleceği, ışıl ışıl gözleriyle bakan, cesaretlendiren, yüreklendiren ve benim yolumun aydınlatıcısı çok kıymetli öğrencilerim hepinizi seviyorum.

Bu yıl Uluslararası Ebeler Konfederasyonun (ICM) teması; ‘Ebeler, kadın haklarının savunucularıdır’ baktığımızda hem dünyada hem ülkemizde ciddi bir toplumsal cinsiyet eşitsizliği var. Bu noktada biz şunu görüyoruz; kızlar daha anne karnına düştükleri andan itibaren hayata 1-0 geride başlıyorlar. Çok şükür ki bizim ülkemizde yok ama bazı ülkelerde kız bebek oldukları için daha bebekken yaşamlarına son veriliyor. Bizim ülkemize dönüp baktığımızda maalesef biz kız çocuklarını daha az aşılatıyoruz, daha kötü besliyoruz. Temel sağlık gereksinimleri erkek çocuklarına olduğu kadar cevap vermiyoruz. Erkek çocukları hastalandığında doktora götürürken kız çocukları öle yazdığında doktora götürüyoruz. Maalesef bu ülkemizin acı gerçeği yine okullaşma oranlarına baktığımızda kız çocukları, erkek çocukları geriden takip ediyor.  Yine istihdam kadınların erkeklere oranla daha düşük olduğunu görüyoruz bu şu demek oluyor;  ülke olarak kadının gücünden, aklından yeterince faydalanamıyoruz. 5 Mayıs’ta madem ICM ‘Ebeler, kadın haklarının savunucularıdır’ temasıyla öne çıktı genç meslektaşlarım kadınları çok iyi savunacaklar ve eminim ellerini taşın altını koyacaklardır. Herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

SÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Dönmez, “Doğmadan önce annelere, doğum esnasında ve sonrasında hem annelere hem çocuklara destek veren onların sağlıklı bir hayata başlangıç yapmalarını sağlayan ebelerimiz çok değerlidir. Başlangıç değerli çünkü nesillerin sağlığının devamı başlangıçla temel olur, başlangıç sağlıklı olursa sonrası sağlıklı olur o yüzde başlangıç olmanız ve kapının başında olmanız çok değerli ve önemlidir. Bunun için sizler bizim gözümüzde çok değerlisiniz. Ülkemizdeki bebek ölümlerine baktığımız zaman yıldan yıla azaldığını görüyoruz ama bu azalma tabii ki gönlümüzün istediği şekilde değil. Bu azalmada ebelerimizin katkıları çok büyük elbette diğer sağlık çalışanlarının da katkısı var ama başlangıç aşamasında oldukları için ebelerin katkıları çok önemlidir. Bu değerin devam edebilmesi içinde ebelere verilen önemin arttırılması ve sağlık hizmetlerindeki ebelerin güçlerinin arttırılması gerekir. Başta ebelik bölümü olmak üzere gece gündüz zaman kavramı gözetmeksizin her türlü koşan ve fedakârlık yapan ebelere ve adaylarına çok teşekkür ediyorum. Hem ebeler haftasını ve ebeler gününüzü kutluyorum” ifadelerini kullandı. SÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dönmez, bölüm hakkında bilgilendirmede bulundu.

Ebe Pınar Mallı, “Ebelik Sanatında Fark Yaratmak” isimli bir konuşma gerçekleştirdi.

Ebe Pınar Mallı, “Ebelik, önce kalbinize ve ruhunuza işler. O yüzden seçmiş olduğunuz kutsal meslekte kalbinizi ortaya koyabildiğiniz, etik değerlerinizden ödün vermediğiniz, sıkıştığınızda bir dirsek ötenizde sizinle canla başla çalışan bir ebe meslektaşınız gölgesine ve desteğine yaslandığınız, meslek disiplini içinde multidisipliner olarak aynı hoşgörü ve enerjiyle çalışabildiğiniz, ailelerle el ele tutunarak mesleki motivasyon bilgi ve çoğalarak ürediğiniz nice ebeler günleri sizlerle olsun” dedi.

Ebe Pınar Mallı’ya da konuşmalarından ötürü teşekkür belgesi takdim edildi.

 

 

Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi SÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Dönmez Ebelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sema Yılmaz ureticihaber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Konya Trafiğinde Sıkı Dönem Başlıyor
Konya Trafiğinde Sıkı Dönem Başlıyor
Konya’da ‘Temiz Hava’ temalı yürüyüş
Konya’da ‘Temiz Hava’ temalı yürüyüş