Advert

Başkan Öztürk :'' 1251 yılında Emir Celaleddin Karatay tarafından kurulan Karatay Medresesi’nin ruhunu yansıtıyoruz''

KTO Karatay Üniversitesi'nde 11.04.2019 tarihinde düzenlenen Basın Toplantısı’na, KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk’ün yanı sıra, Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Ramazan Biberci, Mütevelli Heyeti Üyeleri Bahattin Kulu, Lütfi Can Başaran, Ramazan Yaşar, Mustafa Dolular ve Mustafa Koruyucu ile KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade ve Genel Sekreter Dr. Hüseyin Ergun katılım sağlamışlardır.

Başkan Öztürk :'' 1251 yılında Emir Celaleddin Karatay tarafından kurulan Karatay Medresesi’nin ruhunu yansıtıyoruz''
Başkan Öztürk :'' 1251 yılında Emir Celaleddin Karatay tarafından kurulan Karatay Medresesi’nin ruhunu yansıtıyoruz'' Admin
Bu içerik 155 kez okundu.

Kıymetli basın mensupları,

Basın Toplantımıza hoş geldiniz diyor, hepinizi şahsım ve Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti adına saygıyla selamlıyorum.

KTO Karatay Üniversitesi’nin kuruluşundan bugüne kadar geçen yaklaşık 10 yıllık sürede, “basınımızın” desteğini her zaman yanımızda hissettik; katılımlarınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 

Yeniden kuruluşunun üzerinden yaklaşık 10 yıl geçmesine rağmen KTO Karatay Üniversitesi, bölgenin ve ülkemizin adeta parlayan yıldızı olmuştur. Ortaya koyduğu stratejik hedeflere emin adımlarla ilerlemekte, ülkemizin kalkınmasına var gücüyle katkı sağlamaktadır.

Bir önceki basın toplantımızda sizlerle paylaştığımız hedeflerin birer birer gerçekleşmesi, motivasyonumuzun temel kaynağını oluşturmaktadır.

Değerli Basın Mensupları

Temelleri “Ahilik” kültürüne yani kardeşliğe dayanan ve 1251 yılında Emir Celaleddin Karatay tarafından kurulan Karatay Medresesi’nin ruhunu yansıtmaya çalışan KTO Karatay Üniversitesi, gün geçtikçe Konya’mıza değer katmaya devam ediyor. Bir medeniyeti inşa edecek tüm unsurları bir ekosistem anlayışı ile temin etmenin gayreti içinde, bilimin ışığında insanlığa faydalı olma çabasında bir üniversite olan KTO Karatay Üniversitesi, gücünü misyonundan ve 20.000’in üzerinde üyesi ile Türkiye’nin en eski ve güçlü odalarından olan Konya Ticaret Odasından alırken, hızlı büyüme evresini de sürdürmektedir.

Türkiye’nin en güçlü sivil toplum kuruluşları arasında yer alan odamız ile birlikte KTO Karatay Üniversitesi, iş dünyasının geniş tecrübesini, insana yatırım olarak ileri taşımaktadır.

 

Rakamlarla KTO Karatay Üniversitesi

KTO Karatay Üniversitesi yaklaşık 400 akademisyen, 300’ün üzerinde idari personeli, 39 ön lisans ve lisans programı, 28 lisansüstü programı, 8.500’e ulaşan öğrenci sayısı, 6 fakülte, 3 enstitü, 2 yüksekokul ve 3 meslek yüksekokulu ile eğitimde öncü üniversite olma hedefine gün geçtikçe daha da yaklaşmakta, bu hedefini fiziki ve beşerî yatırımları ile daha da sağlamlaştırmaktadır.

 

Bugün 5 üniversiteye sahip Konya’nın öğrenci şehri olma özelliğine KTO Karatay Üniversitesi, her yıl artan öğrenci nüfusuyla büyük destek olmaktadır.

2013-2014 akademik yılında 2.068 öğrenci,

                2014-2015 akademik yılında 3.007 öğrenci,

                2015-2016 akademik yılında 4.200 öğrenci,

                2016-2017 akademik yılında 5.708 öğrenci,

2017-2018 akademik yılında 6.972 öğrenci

sayısına ulaşan üniversitemiz, 2018-2019 akademik yılında yaklaşık 8.500 öğrenci sayısına ulaşmıştır. Anadolu’nun farklı diyarlarından KTO Karatay’a öğrenim görmeye gelen öğrencileri ile üniversitemiz, yalnızca bölgenin değil, Türkiye’nin üniversitesi olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Üniversitemizin hızlı büyümesinde sahip olduğumuz insan kaynakları kapasitesi, oldukça önemli bir etkendir.

2014-2015 akademik yılında 178 akademik, 93 idari ve 38 destek hizmetleri personeli,

2015-2016 akademik yılında 279 akademik, 111 idari ve 91 destek hizmetleri personeli,

2016-2017 akademik yılında 288 akademik, 143 idari ve 123 destek hizmetleri personeli,

2017-2018 akademik yılında 321 akademik, 153 idari ve 129 destek hizmetleri personeli bulunan üniversitemizde, bugün itibariyle misafir öğretim elemanlarımızla birlikte yaklaşık 400 akademik, 179 idari ve 129 destek hizmetleri personelimiz bulunmaktadır.

Fiziki Büyüme

Bizler insana yaptığımız yatırımı daima fiziki alanlarımıza yaptığımız önemle ilişkili görmekteyiz. 2018 yılı mart ayında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin katkıları ile 16.098 m²’lik KTO Karatay Üniversitesi Hukuk Fakültesi TOBB Binası’nın açılışını gerçekleştirdik. Hukuk Fakültesi TOBB Binamızın amfilerini de 15 Temmuz kahramanlarımız Şehit Ömer Halisdemir, Şehit Abdullah Tayyip Olçok, Şehit Ufuk Baysan ve Şehit Demet Sezen’in isimleriyle şereflendirdik.

Geçtiğimiz aylarda da C Blok olarak nitelendirdiğimiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sosyal ve Beşerî Bilimler Fakültesi ile Yabancı Diller Yüksekokulu’nun yer aldığı 13.121 m²’lik eğitim binamızı üniversitemize kazandırdık.

Konya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile sözleşme imzalayarak kampüsümüz sınırında yer alan 74.569 m² araziyi de üniversitemiz bünyesine kattık. Böylece toplam arsamız 164.702 m², toplam açık alanımız da 145.669 m²’ye ulaşmıştır.

 

Vaziyet Planından da görüleceği üzere mevcut fiziki imkânlarımızın dışında önümüzdeki dönemlerde yapılacak olan Mühendislik Fakültesi, Akıllı Teknolojiler Merkezi (AKİTEK), Kütüphane, Konferans Salonu, Kapalı Spor Salonu, Açık Spor Alanları, Kapalı Yüzme Havuzu, Tıp Fakültesi ve Hastanesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Kreş Binası ve sosyal alanları ile KTO Karatay Üniversitesi, ülkemizin en güzel kampüs alanlarından birine sahip olacak.

Ayrıca Mühendislik Fakültesi, Akıllı Teknolojiler Merkezi (AKİTEK) ve Kreş Binalarını kapsayan 8. etap inşaat işlerine dair ihale sürecini geçtiğimiz hafta başlattık.

8. etap inşaat çalışmalarımız kampüs alanımız içerisinde; Mühendislik Fakültesi, AKİTEK Binası ve Kreş Binası’nın kaba inşaat işleri ile Kreş Binası’nın ince inşaat işlerinden teşkil, toplam inşaat alanı 50.012 m² (2.520 m²’si Kreş Binası) olan yapım işini kapsamaktadır.

8. etap inşaat sürecinin tamamlanmasının ardından, kampüs alanımızda Kütüphane ve Spor Tesisleri inşaatlarına başlamayı planlamaktayız.

Karatay Akıllı Teknolojiler Merkezi

Az önce ifade ettiğim ve ihale sürecini başlattığımız, son derece önem verdiğimiz Akıllı Teknolojiler Merkezi (AKİTEK) Projesi hususunda, siz değerli basın mensuplarımıza bilgi vermek istiyorum.  Üniversitelerin bilim üreten merkezler olduğuna inanarak çalışmalarımızı da bu eksende şekillendiriyor, şehrimize ülkemize nasıl katkı sunabiliriz buna kafa yoruyoruz. Bu kapsamda tarım kenti Konya’da, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanan, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanıyla gerçekleştirilen 5 milyon Avroluk KTO Karatay Üniversitesi Akıllı Teknolojiler Merkezini hayata geçiriyoruz. Türk tarımının geleceği için AR-GE ve inovasyonun artık kaçınılmaz bir gerçek olduğunu hepimiz biliyoruz.

Konya, Türkiye tarım makineleri ve alet ihracatının yüzde 45, tarım makinelerinde kullanılan parçaların yüzde 100, traktörlerde kullanılan parçaların yüzde 90 ve Türkiye tarım makineleri üretiminin yüzde 65’ini karşılıyor. Projenin Konya’da hayata geçirilmesi ile; Tarım 4.0 ve Hassas Tarım platformlarına uygun ekipman üretmek, toprağın verimini arttırmak, gübre ilaç ve su dengesini en uygun seviyede tutarak ve hassas hasat toplama uygulamaları ile verimi en üst seviyeye ulaştırmayı amaçlıyoruz.

Dünyada, ülkemizde ve bölgemizde tarım alanları her geçen gün azalıyor. Bu nedenle Konya toprakları başta olmak üzere ülkemiz tarım alanlarında akıllı tarımın ve Tarım 4.0’ın önemi gün geçtikçe artıyor. Gerek Türkiye’nin tarımda kendi kendine yetebilmesi gerekse tarım ürünleri ihracatı ile gıda üretim-tüketim dengesinin bozulmaması için, verimli ve doğru üretim metotlarını kullanmak zorunluluk haline geliyor. KTO Karatay Üniversitesi akademisyenlerinin de katkı sağlayacağı ve KOBİ’lere akıllı makine üretme becerisinin de kazandırılması öngörülen proje ile tarımda verimin ve ihracat gelirlerinin arttırılması temel hedeflerimiz arasında yer alıyor.

Kendi Enerjisin Üreten Üniversite

Geçtiğimiz yıllarda MEVKA Projesi kapsamında destek alarak uygulamaya koyduğumuz ve A Blok üzerine konumlandırdığımız 800 adet güneş enerjisi paneli ile kendi enerjisini üreten üniversite modelini hayata geçirdik. Proje ile üniversitemizin yıllık elektrik ihtiyacının, ilerleyen dönemlerde yaklaşık %25’ini karşılamayı hedeflemekteyiz.

Akademik Olanaklar

KTO Karatay Üniversitesi; 6 Fakülte, 3 meslek yüksekokulu, 2 yüksekokul ve Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü olmak üzere 3 enstitü ile akademik ve bilimsel anlamda şehrimiz ve ülkemizin hedeflerine katkı sağlamaya çalışıyor. Burada ön lisans, lisans ve lisansüstü bölüm ve programlarımıza da değinmek istiyorum.

Türkiye’de adalet sarayına en yakın konumda yer alan Hukuk Fakültemiz, öğrencilerimize modern amfilerde ders görme, duruşma salonu uygulamaları ile pratik yapma imkânı sağlıyor.

Tıp Fakültemiz de gerek modern laboratuvarları gerek MEDİCANA Hastanesi ile yürütülen başarılı iş birliği ile gurur duyduğumuz bir noktaya geldi. Teknoloji Transfer Ofisimiz tarafından takip edilen “Tıp Fakültesi Merkez Araştırma Laboratuvarı” Projesi, MEVKA tarafından desteklenmeye hak kazandı.  Böylece toplam 750.000 TL bütçeli bu proje ile laboratuvar imkânlarımızı daha da güçlendirmiş olacağız.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz bünyesinde; Enerji Yönetimi, İslam Ekonomisi ve Finans, İşletme, Uluslararası Ticaret ve Lojistik, Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik bölümlerimiz yer alıyor. Türkiye’de lisans düzeyinde ilk kez üniversitemizde açılan Enerji Yönetimi ve İslam Ekonomisi ve Finans bölümlerimizle, ülkemizin bu alanlarda ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman sorununu çözmek istiyoruz. Buradan dünyanın çeşitli ülkelerinden bilim adamlarını ağırlayacağımız “Uluslararası İslam Ekonomisi, Finansı ve Etik Kongresi” kapanış oturumunun da 29 Nisan’da üniversitemiz ev sahipliğinde odamızda gerçekleştirileceğini belirtmek isterim. Küresel ekonomik sistemin sıkıntılı günler yaşadığı şu günlerde, İslam Ekonomisi ve Finansı anlayışını daha çok benimsememiz gerektiğine inanıyorum.

Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültemiz bünyesinde ise İletişim Tasarımı ve Yönetimi, Psikoloji, Sosyoloji, Sosyal Hizmet ve Tarih bölümlerimiz yer alıyor.

Bilgisayar Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği olmak üzere Mühendislik Fakültemizde toplam 6 bölümümüz var. Öğrencilerimiz ulusal robot yarışmalarında hakemlik yapıyor, katıldığımız yarışmalarda drone ve yerli otomobil tasarımlarımızla ödüller alıyoruz. Özellikle mezunlarımızın çok uluslu şirketler de dahil olmak üzere işe başlama haberlerini almak bir diğer gurur vesilemiz.

Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültemizde; Mimarlık, İç Mimarlık, Grafik Tasarım ve Geleneksel Türk Sanatları bölümlerimiz yer alıyor. Mimarlık bölümümüz, Akşehir Belediyesi ve Alanya Belediyesi ile ülkemiz kent mimarisi açısından önemli projeler yürüttü. Grafik Tasarım ve Geleneksel Türk Sanatları bölümlerimiz de düzenledikleri sergi ve etkinliklerle şehrimizin kültürel zenginliğine katkı sağlamaya çalışıyor.

Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Gelişimi, Ebelik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik ile Odyoloji bölümlerimizin yer aldığı Sağlık Bilimleri Yüksekokulu, Türkiye’de en fazla çalıştay, sempozyum ve kongre düzenleyen yüksekokullardan biri.

Yabancı Diller Yüksekokulumuz bünyesinde Mütercim Tercümanlık Arapça ile İngilizce bölümlerimiz yer alıyor. Özellikle bu bölümlerimizle kültürlerarası iletişimi güçlü mezunlar yetiştirmeyi amaçlamaktayız.

2 yıllık programların yer aldığı meslek yüksekokullarımıza da değinmek istiyorum. Adalet Meslek Yüksekokulu ile Anestezi, Çocuk Gelişimi, Diyaliz, Fizyoterapi, İlk ve Acil Yardım, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri programlarımızın yer aldığı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuz son derece başarılı mezunlar veriyor. Özellikle KPSS Ön Lisansta üniversitemizin elde ettiği başarıda, bu programlardaki öğrencilerimizin katkısı çok yüksek.

Yeni dönemde açmış olduğumuz Sanayi ve Ticaret Meslek Yüksekokulu ile meslek yüksekokulu sayımız 3’e yükseldi. YÖK’ün onay vermesi halinde Dış Ticaret ve Mekatronik programlarına önümüzdeki tercih döneminde öğrenci almak istiyoruz. Böylece sanayimizin ihtiyaç duyduğu ara eleman sorununa da katkı sağlamayı arzulamaktayız.

Üniversitemiz bünyesinde bulunan 1 Sürekli Eğitim Merkezi, 5 Uygulama ve Araştırma Merkezi, 1 Yayıncılık Yapımcılık İktisadi İşletmesi ile de tarihi, kültürel, bilimsel faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

KTO Karatay Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (KARSEM), toplumun her kesiminin, yaşam boyu öğrenim süreçlerinde yer almaları için ihtiyaç duyulan her alanda eğitim programları, sertifika programları, kurslar, seminerler düzenlemekte ve danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. 2010 ve 2015 yılları arasında toplam 47 eğitim düzenleyen KARSEM, 5 yılda ulaştığı rakama 2018 yılında tek yılda ulaşmayı başarmış ve yaklaşık 1.300 kişiye düzenlenen eğitimlerde belge verilmiştir.

KTO Karatay Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (KTO KAR-DİL), 2012 yılından bu yana 50 farklı ülkeden gelen yaklaşık 250 yabancı uyruklu öğrenciye Türkçe öğretmiştir. Kosova’dan Filistin’e, Kazakistan’dan Afganistan’a, Meksika’dan Kolombiya’ya kadar dünyanın farklı coğrafyalarında anadilimiz olan Türkçe’nin konuşulmasına olanak sağlamaktadır.

KTO Karatay Üniversitesi Selçuklu Kültürü ve Tarihi Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARSET), 2012 yılında Konya’nın tarihi, kültürel ve sosyal yapısı ile ekonomik birikiminin ortaya çıkarılmasına yönelik araştırmalar yapmak amacıyla kurulmuştur.

KTO Karatay Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARÇEM), akıl-bilim ve sevgi çerçevesinde fiziksel, duygusal ve sosyal yönden çok yönlü düşünebilen, sorgulayan, farklılıkları zenginlik olarak gören, yaşam boyu ve yaşamın içinde öğrenen bireyler yetiştirmeyi ilke edinmektedir. KARÇEM’in vizyonunda üniversite toplum bağlarını güçlendirmek ve çocuklarımızdan ve gençlerimizden başlayarak üniversite ile eğitimcilerin, ailelerin ve diğer toplum katmanlarının paylaşımlarını arttırmayı ve etkileşim sahalarını genişletmeyi sağlamak yer almaktadır.

KTO Karatay Üniversitesi Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARGİM), günümüzde büyük ihtiyaç konusu olan liderlik ve girişimcilik alanındaki boşluğu doldurmak, öğrencilere teori ile uygulamayı birleştirerek eğitim vermek, araştırmalar yapmak, akademik çalışmalar gerçekleştirmek ve akademik düzeyde katkı sağlamak amacıyla kurulmuştur. KARGİM ile girişimcilik ekosisteminde önemli roller üstlenecek bireyler yetiştirmeyi hedeflemekteyiz.

Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZEM), üniversitede verilmekte olan dersleri e-öğrenme ile desteklemek ve üniversite bünyesinde e-öğrenme yoluyla verilecek olan sertifika programlarının açılması, yürütülmesi ve koordinasyonunu sağlamak amacıyla kurulmuştur. 2016-2017 Güz dönemiyle başlayan çalışmalarımız, (bugün) 2018-2019 Bahar döneminde (6. döneminde) başarıyla devam etmektedir. Bugün yaklaşık 4.500 kişi UZEM üzerinden ders almaktadır. 

KTO Karatay Üniversitesi Yayıncılık ve Yapımcılık İktisadi İşletmesi (KARYAY), 2016 yılında yayın hayatına “KTO Karatay Üniversitesi Yayınları” etiketiyle başlamıştır. Akademisyenlerimizin kitapları KARYAY üzerinden çıkmakta, bilim dünyasına katkılar sunmaktadır.

KARYAY faaliyetleri kapsamında hepimizin de bildiği üzere bir dönem filmi olarak üniversitemizin kuruluş mücadelesinin anlatıldığı “Direniş Karatay” filmi geçtiğimiz yıl mart ayında vizyona girmişti.

Kariyer ve Gelişim Ofisi, öğrencilerimizin kendilerini tanımalarına, yetkinliklerini geliştirmelerine ve sağlıklı kariyer planı oluşturmalarına destek sağlamaktadır.

Kurulduğu günden bu yana “İş Dünyasının Üniversitesi” olarak yoluna kararlılıkla devam eden KTO Karatay Üniversitesi, üniversite ve özel sektör birlikteliğini her noktada sergileyerek iş tecrübesine sahip mezunlar yetiştirmektedir. Bu anlayışla yürüttüğümüz “Sektör Danışmalığı Projesi” Türkiye’deki üniversitelere örnek gösterilen bir proje halini almıştır. Birinci sınıfa başlayan öğrenciler, sektör tecrübesi kazanmak üzere, öğrenim alanlarında faal firmalarla eşleştirilmektedir. Öğrenci ve sektör danışmanı, belirlenen program çerçevesinde öğrencinin gelişimi için birlikte hareket etmektedir. Şu ana kadar projemizden yararlanan öğrenci sayısı, 288 sektör danışmanımız sayesinde 1.236’ya ulaşmıştır. 

Türkiye’de bir ilk! HUKUKTA GÖZLEM PROJESİ

Hukuk Fakültesi mezunlarının, mezuniyet sonrasında doğru adım atabilmeleri ve staj yapacakları alanları doğru belirlemeleri adına oluşturulmuştur. Proje ile öğrenciler hâkim, savcı veya avukat hangi kimlik üzerine yoğunlaşmaları gerektiğini eğitim aldığı süre zarfı içerisinde görebilme imkânı bulmaktadır.

Hukukta Gözlem Projesi ilk olarak 2019 Ocak ayında uygulamaya alınmıştır. Başvurular arasından 30 öğrenci projeye dahil olma hakkı kazanmıştır. Konya Barosu tarafından belirlenen ve içlerinde KTO Karatay Üniversitesi mezunlarının da bulunduğu 30 hukuk bürosu belirlenmiştir.

Öğrencilerimize, mezun olmadan önce meslekleri ile alakalı olarak gözlem yapabilme imkânı sunmak adına İşi Yerinde Gözle Projesi oluşturulmuştur. KTO Karatay Üniversitesi’nin tüm öğrencileri İşi Yerinde Gözle Projesi’nden yararlanabilmekte olup şu aşamada Psikoloji ve İslam Ekonomisi ve Finans Bölümü öğrencilerimiz proje kapsamında çalışmalar yürütmektedir. 10 iş günü boyunca öğrencilerimizin ilgili kurum/kuruluşta bulunmaları gerekmektedir.

Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde “İÇ ANADOLU KARİYER FUARI”

KTO Karatay Üniversitesi olarak bölgede binlerce öğrenciyi sektörün öncü firmaları ile buluşturacak bir etkinliğe daha ev sahipliği yapmanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, üniversitemiz ev sahipliğinde, KOP bölgesinde yer alan 9 paydaş üniversitelerimiz ile 25-26 Nisan 2019 tarihlerinde, İç Anadolu Kariyer Fuarı (İKAF) düzenliyoruz. Millî gururumuz olan ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN gibi kuruluşların da yer aldığı yaklaşık 150 firmanın katılım sağlayacağı İç Anadolu Kariyer Fuarı’nda yalnızca KTO Karataylı öğrenciler değil, bölgedeki üniversite öğrencilerimiz sektörün öncü isimleri ile tanışma, önemli iş bağlantıları oluşturma şansına erişecekler.

Merkezinde daima öğrenci bulunan ve kıstası başarı olan KTO Karatay Üniversitesi, verdiği burslarla da öğrencilerine her türlü imkânı sunmaya devam etmektedir. 14 farklı burs türü ile gerek üniversitemize yeni kayıt olacak öğrencilere gerekse mevcut ve mezun öğrencilerimize hayallerini gerçekleştirme fırsatı sunmaktayız.

2009 yılında yeniden kurulduktan günümüze kadar üniversitemiz, yaklaşık 157 milyon TL, öğrencilerimize burs desteği sağlamıştır. Gerçek bir vakıf üniversitesi olan üniversitemizde 2017-2018 akademik yılında tam bursa karşılık gelen öğrenci oranımız %43 olmuştur.

Türkiye’nin En Fazla Burs Veren 8. Üniversitesi

Üniversitemiz, iş dünyasının üniversitesi olarak Konya Ticaret Odası üyeleri, birinci derece yakınları ve eşlerine TYT, YKS, DGS, yatay geçiş ve uluslararası öğrenci kontenjanı ile ön lisans veya lisans programına kayıt yaptırmaları halinde %15 oranında Ahilik Bursu desteği sağlamaktadır. Ayrıca Ahilik Bursu, üniversitemiz ile protokol yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı tüm ticaret odaları, sanayi odaları, ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsalarında da geçerlidir.

"Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2018" Raporuna göre KTO Karatay, Türkiye’nin en fazla burs veren 8. üniversitesidir.

A Plus üniversite

Öğrenciye her daim değer veren bir anlayışı benimseyen üniversitemiz Türkiye genelindeki 172 üniversiteden 26 bin öğrencinin katıldığı Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması (TÜMA) 2018 verilerine göre “Vakıf Üniversitelerinin Öğrenci Memnuniyeti Genel Sıralaması’nda” 20. sırada yer almıştır. Ayrıca “Öğrenim Deneyiminin Tatminkarlığı” ve “Yerleşke Yaşamının Doyuruculuğu” kategorilerinde A Plus üniversite olarak başarısını ortaya koymuştur. Büyüyen kampüsümüzün, her geçen gün gelişen olanaklarımızın şüphesiz bunda katkısı büyüktür.

Kalite Belgeli İlk Vakıf Üniversitesi

Üniversite olarak Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “üniversitelerde kalite yönetimi” hususunda açıklamalarını da dikkate alarak son 3 yıldır yoğun şekilde yürütmüş olduğumuz kalite çalışmalarımızı, Türk Standartları Enstitüsü ISO 9001:2015 kalite belgesini alarak taçlandırmış olduk. Bu belgeyi almayı başaran ilk vakıf üniversitesi olarak, üniversitemiz bünyesinde görev yapan tüm çalışanlarımızın faaliyet ve hizmetlerini sürekli iyileştirerek, öğrenci memnuniyetine odaklanan bir felsefeyi benimseyerek hizmet sunmayı amaçlamaktayız.

“Diriliş 1251”

Üniversitemiz bünyesindeki Ar-Ge Topluluğu öğrencilerimiz tarafından tasarlanan ve tamamen Konya’da yerli imkânlarla üretilen “Diriliş 1251” adlı elektrikli otomobilimiz, TÜBİTAK tarafından düzenlenen “Alternatif Enerjili Araç Yarışları” kapsamında “En İyi Görsel Tasarım” ödülünü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Transist 2018”de de “Jüri Özel” ödülünü kazanmıştır.

Erasmus Plus, Uluslararası Teknik Stajyer Öğrenci Değişimi Programı (IASTE) ve Yurtdışı Yaz ve Kış Okulu Bursu ile öğrencilerimizin uluslararasılaşmalarına katkı sağlıyoruz. Örneğin geçtiğimiz yıl ilk 10.000 başarı sıralamasından kayıt olan 46 öğrencimiz, 2 haftadan 2 aya kadar, İngiltere’de dil eğitimi aldılar.

Bilimin her alanında faaliyetlerini sürdüren üniversitemiz öğrencilerinin sosyal, araştıran, sorgulayan bireyler olmaları hususunda da gerekli tüm çabayı göstermektedir. 50 ‘ye yakın öğrenci topluluğu yıl içinde 150’nin üzerinde etkinliğe imza atmıştır. Spor takımları ile de başarıdan başarıya koşan üniversite takımları ise hem öğrencilerimizin kişisel gelişimlerine katkı sağlamakta hem de KTO Karatay’ı gururla liglerinde temsil etmektedir. 18 farklı branşta yaklaşık 250 sporcumuz bulunuyor. Öğrencilerimizin yaklaşık %71’i bir öğrenci topluluğunda yer alıyor.

Değerli Basın Mensupları

Konya Ticaret Odası markasının en önemli bileşenlerinden olan, üniversitemizin kurucusu “KTO Eğitim ve Sağlık Vakfı”na da müsaadenizle değinmek istiyorum. Ecdadımızın yüzyıllar boyunca farklı coğrafyalarda huzur ve barış içerisinde ortaya koyduğu başarılı yönetim anlayışında, şüphesiz sağlam vakıf kültürü, önemli rol oynamıştır.

 Vakfımız; akademik bilgi birikimi ve mesleki donanımı yüksek, millî birlik şuuruna sahip, millî ve manevi değerlerine bağlı bireyler yetiştirmek ve geleceğin Türkiye’sinin şekillenmesine katkı sağlamak amacıyla yoğun çalışmalar yürütmektedir.

Konya ilçelerinden, şehir dışından hatta ülke dışından gelen öğrenci sayımızdaki artış, konaklama kapasitemizi de arttırmamıza vesile oldu. 18 Ekim 2017 tarihinde Karatay Belediyesi’nden satın aldığımız arsaya Erkek Öğrenci Yurdu inşa etmek için hızla çalışmalara koyulduk. 17 Şubat 2018 tarihinde temelini attığımız yurt inşaatımızı, 17 Eylül 2018 tarihinde tamamlayarak hizmete açtık. Yaklaşık 6 ay gibi kısa bir sürede yurt bloğu ve konferans bloğu şeklinde iki farklı yapıdan oluşan modern yurt binamızı şehrimize kazandırmış olduk.

4’er kişi kapasiteli 64 odadan oluşan Erkek Öğrenci Yurdumuz, müstakil çalışma masaları, müstakil giysi dolapları, her katta bulunan etüt odaları ve mutfaklı dinlenme odaları ile öğrencilerimize aile ortamını yakından hissettiriyor. 250 kişi kapasiteli yemekhane ve konferans salonu ile kafeterya, spor salonu ve hobi odası da yurdumuzda öğrencilerimizin hizmetine sunuldu. Ayrıca yurdumuzun birinci katının bir kısmını vakıf merkezi olarak düzenleyerek vakfımızı buraya taşıdık.   

Bugüne kadar Erkek Öğrenci Konukevi olarak hizmet veren binamız ise, Erkek Öğrenci Yurdumuzun yapılmasıyla birlikte Kız Öğrenci Konukevi’ne dönüştürüldü.

Böylece KTO Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından işletilen ve idare edilen Erkek Öğrenci Yurdumuz 250, A ve B Blok şeklinde 492 kapasiteye sahip Kız Konukevlerimizle birlikte toplamda 742 kişilik bir barınma kapasitesine ulaştık.

Geçmişten günümüze farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan ve insanlık tarihine adını altın harflerle yazdıran Konya, aynı zamanda Selçuklu medeniyetinin de en büyük mirasçısıdır. Atalarımızdan devraldığımız bu miras bizlere eğitimde, mimaride, bilimde ve sanatta önemli sorumluluklar yüklemektedir. Bu sorumlulukların da en önemli misyon yürütücülüğünü şüphesiz ki köklü eğitim kurumlarımız oluşturmaktadır.

KTO Karatay Üniversitesi; Konya’nın tarihi birikimi, bilimi, sanayi ve ticaretini aynı çatı altında buluşturan farklı misyon ve vizyona sahip bir üniversitedir. Karatay Medresesi’nin 800. yılı olan 2051 yılında KTO Karatay Üniversitesi’nin yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olacağına yürekten inanıyorum. Çünkü, KTO Karatay Üniversitesi olarak hedeflerimizden sapmadan, yolumuza kararlılıkla devam ediyoruz.

2017 yılında 13 projemiz ilgili kurum ve kuruluşlardan destek alırken, 2018 yılında %100 artışla 26 projemiz destek almaya hak kazandı. Bilgi İşlem alt yapısına geçtiğimiz yıl yaklaşık 2 milyon TL yatırım yaptık. Türkiye’de sayılı olarak üniversitemiz bünyesinde Siber Güvenlik Ofisi açtık. AKİTEK yatırımı ile Konya’da Ar-Ge ve İnovasyonun merkezi olmak istiyoruz.

Şüphesiz bu hedeflerimize ulaşmada tüm paydaşlarımızla sağlıklı bir iş birliği içerisinde hareket etmek önem arz etmektedir. Üniversite olarak en önemli paydaşlarımızdan biri siz değerli basınımızsınız. Bu duygu ve düşüncelerle davetimize katılımlarınızdan dolayı, üniversitemize vermiş olduğunuz desteklerden dolayı hepinize teşekkür ediyor, muhabbetlerimi sunuyorum.

 

KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade ureticihaber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
maltepe escort
alanya escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Genel Başkan Ateş ; ''Ülkücünün yeri ve partisi MHP’dir
Genel Başkan Ateş ; ''Ülkücünün yeri ve partisi MHP’dir
 Başkan Obrukçu:''Ereğli'yi  İl yapan partiye geçerim''
Başkan Obrukçu:''Ereğli'yi İl yapan partiye geçerim''
izmir escort escort izmir porno bursa escort alsancak escort antalya escort buca escort escort bursa izmir escort escort bayan istanbul escort bayanlar