Ekmeğini İğne İle Kazanıyorlar

Bir zamanlar çeyizlerin en önemli parçası olduğu ifade edilen el emeği göz nuru pamuk ve yün yorganlar günümüzde fabrikasyon üretimlere yenik düşen mesleklerden birisi .Sağlığını düşünen herkese pamuk ve yün yorgan tavsiye eden yarım asırlık yorgancılar, pamuk ya da yün yorganın kanserojen madde taşımadığını söyledi

Ekmeğini İğne İle Kazanıyorlar
Ekmeğini İğne İle Kazanıyorlar Admin
Bu içerik 174 kez okundu.

 Bir zamanlar çeyizlerin en önemli parçası olduğu ifade edilen el emeği göz nuru pamuk ve yün yorganlar, günümüzde fabrikasyon üretimlere yenik düşen mesleklerden biri haline geldi.   
  Yorganları el emeği ile üretenlerin sayısı her geçen gün azalıyor.
  
  “Pamuk ve yün yorgan kanserojen madde taşımaz” 
  Konya'da en tecrübeli  Yorgancılar  teknolojiye inat mesleğini yarım asırdır devam ettiriyor. Konya'nı değişik mahallelerinde  küçük dükkanlarında  yün ve pamuk yorganlara iğne ve iplikle şekiller veren ustalar , marifetin dikmekte değil, hata yaptığında sökmekte olduğunu söyledi. Sağlığını düşünen herkese pamuk ve yün yorgan tavsiye eden yorgancılar  “Pamuk ya da yün yorganın kıymetini bilen insan artık kalmadı. Yorgan sadece bizi soğuktan koruyan tekstil ürünü değil, sağlığımızı da düşünmemiz gerekir. Fabrikasyon üretilen silikon ya da elyaflar petrol ürünü. Aslında güvenle sarılmamız gereken yorgan yerine hastalığa sarılıyoruz da farkında değiliz. Bir gün herkes pamuk ya da yün yorganın kıymetini anlayacak. Çünkü bunlar kanserojen maddeler içermez, pamuk yorgan ter çeker adeta nefes alır” dedi.  
   
  “Asıl ustalık sökmeyi bilmek” 
  Yorgan dikmenin zor yanlarını da anlatan yorgancılar , “Günümüzde yeni yorgan yapmanın yanı sıra eski yorganları da tamir ediyoruz. Tabii bu yorganları tamir etmekte bir hayli zor iş. Yorganı önce sökeceksin. Sonra içindeki yün ve pamuğu hallaçlayarak didik didik edeceksin, sonra yıkayıp kurutup yeniden dikeceksin. Eskileri sökmek kolay. İpliğini bir uçtan kesersin diğer uçtan çekersin ama yeni yorganı dikerken hata yaptığında sökmek zor iş işte. Asıl ustalıkta burada dikmek değil, hata yaptığında sökebilmektir” ifadelerini kullandı. 

yorgan meslek ureticihaber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanımız Himayesinde Konya’da Aşure Dağıtıldı
Cumhurbaşkanımız Himayesinde Konya’da Aşure Dağıtıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan:''MHP'nin af teklifini değerlendirdi''
Cumhurbaşkanı Erdoğan:''MHP'nin af teklifini değerlendirdi''