Advert

71. Verem Eğitim Ve Propaganda Haftası

Her yıl Ocak ayının ilk Pazar günü başlayan “Verem Eğitim ve Propaganda” haftasında Özel Lokman Hekim Sağlık Meslek Lisesinde bir etkinlik düzenledi.

71. Verem Eğitim Ve  Propaganda Haftası
71. Verem Eğitim Ve  Propaganda Haftası Admin
Bu içerik 188 kez okundu.

Düzenlenen Haftası’nın amacı verem ile ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa bütün kesimlerin dikkatinin çekilmesi.

Verem eğitim ve propaganda haftası çerçevesinde Özel Lokman Hekim Sağlık Meslek Lisesinde mümtaz koru verem savaş dispanserinden Konya tüberküloz il koordinatörü Dr. Pınar ÇATALKAYA 9.10.ve 11.sınıf öğrencilerine 3 oturum şeklinde Seminer verdi.

VEREM EĞİTİM VE PROPAGANDA HAFTASI

“Verem Eğitim ve Propaganda Haftası” 1947 yılında kutlanmaya başlamıştır.

 Bu amaçla; sempozyumlar ve konferanslar düzenlenir, okullarda kompozisyon ve resim

yarışmaları yapılır, vatandaşa hastalıkla ilgili eğitim verilir, afiş ve broşürler dağıtılır, yazılı ve

görsel basına bilgi verilir.

DÜNYADA VEREM (TÜBERKÜLOZ) HASTALIĞININ DURUMU

Seminerde konuşan Dr. ÇATALKAYA “Tüberküloz (verem) halen dünya genelinde önemli bir sağlık problemidir. Dünya nüfusunun yaklaşık dörtte biri verem mikrobu ile enfektedir. Bu insanların %10’unda yaşamlarının bir döneminde verem hastalığının ortaya çıkacağı düşünülmektedir. Tüberküloz (TB) erkeklerde kadınlardan daha sık görülmektedir ve çoğunlukla ekonomik olarak üretken yaş grubundaki erişkinleri tutmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) “Küresel Tüberküloz 2017 Raporu”na göre dünya genelinde tüberküloz görülme sıklığı ve tüberkülozdan ölümler (insidans ve mortalite hızları) düşmektedir. Buna rağmen küresel tüberküloz yükü halen çok yüksektir. Rapora göre Dünya genelinde 2016 yılında 10,4 milyon yeni tüberküloz hastası ortaya çıkmıştır.

Bunların %90’ı erişkin, % 10’u çocuktur. %65’i erkek, %35’i kadındır. Yeni TB olgularının %64’ü 7 ülkede bulunmaktadır: Hindistan, Endonezya, Çin, Filipinler, Pakistan, Nijerya ve Güney Afrika. Tüberküloz, dünya genelinde en çok ölüme yol açan 10 nedenden birisidir. Aynı zamanda, tek bir bulaşıcı ajandan ölümlerde en üst sırada gelmektedir. DSÖ Raporuna göre 2016’da 1,7 milyon insan tüberkülozdan hayatını kaybetmiştir (HIV+TB hastalarında 0,4 milyon ölüm bu sayının içindedir). Tedavi edilmezse tüberküloz hastalarında ölüm oranı yüksektir. Yapılan çalışmalarda tedavi edilmeyen balgam yayması pozitif akciğer TB olgularının %70’inin 10 yıl içinde hayatını kaybettiği saptanmıştır. 2015 yılı hastalarının tedavi sonuçlarına göre Dünya genelinde yeni TB hastalarında tedavi başarısı oranı %83’tür.

2010-2016 yılları arasında TB tedavisi ile 53 milyon hayat kurtarılmıştır. 2016’da 600.000 yeni olgu Rifampisin dirençlidir; bunların 490.000’i ÇİD-TB hastasıdır. Bu dirençli olguların yaklaşık yarısı Hindistan, Çin ve Rusya Federasyonundadır. ÇİD-TB olgularında kür oranı sadece %54’tür.

Evrakın elektronik imzalı suretine http://e-belge.saglik.gov.tr adresinden 4ff7a29b-af31-4b8d-bba4-a5bc9b123e1e kodu ile erişebilirsiniz. Bu belge 5070 sayılı elektronik imza kanuna göre güvenli elektronik imza ile imzalanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından tüm ülkeler için tahmini (estimated) tüberküloz insidans ve mortalite hızları hesaplanmaktadır” dedi.

Özel Lokman Hekim Sağlık Meslek Lisesi Müdür Osman Kabalak’da yaptığı konuşmada; “Dünya ve Türkiye  de halen önemli bir halk sağlığı sorunu olan verem hastalığının durumu, veremin bulaşması, verem hastalığının belirtileri. veremin tanısı ve tedavisi hakkında eğitim veren sayın Dr. Pınar Çatalkaya’ ya Teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

Dr. Pınar ÇATALKAYA ureticihaber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
15 Temmuz’un yıl dönümünde Konya Muhteşemdi
15 Temmuz’un yıl dönümünde Konya Muhteşemdi
Konya’da 15 Temmuz Anma Programları başladı
Konya’da 15 Temmuz Anma Programları başladı