Advert

Başkan Seyit Karaca'nın Çalışan Gazeteciler Günü Kutlama Mesajı

Demokratik bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından biri de bağımsız basındır. Öyle ki toplum üzerinde oluşturduğu etkiden dolayı basına 4. Kuvvet tanımlaması bile yakıştırılmıştır. 57 yıl önce 10 Ocak 1961 tarihinde 212 sayılı kanunun yürürlüğe girmesi, basın mesleğine gönül veren basın mensuplarımızın haklarını düzenlemiş ve 10 Ocak günü “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kabul edilmiştir.

Başkan Seyit Karaca'nın Çalışan Gazeteciler Günü Kutlama Mesajı
Başkan Seyit Karaca'nın Çalışan Gazeteciler Günü Kutlama Mesajı Admin
Bu içerik 198 kez okundu.

Demokratik bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından biri de bağımsız basındır. Öyle ki toplum üzerinde oluşturduğu etkiden dolayı basına 4. Kuvvet tanımlaması bile yakıştırılmıştır. 57 yıl önce 10 Ocak 1961 tarihinde 212 sayılı kanunun yürürlüğe girmesi, basın mesleğine gönül veren basın mensuplarımızın haklarını düzenlemiş ve 10 Ocak günü “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kabul edilmiştir. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesinde en önemli kaynak olan basın organları, vatandaşlarımızın sağlıklı bilgi almasının en önemli aracıdır. Geçmişte yazılı basınla başlayan sürecin temsilcileri olan gazeteciler, günümüzde yazılı, görsel, işitsel ve sosyal medya gibi birçok farklı alanda görevlerini icra etmektedirler. Medyanın güçlü olması, gerek ifade özgürlüğünün temini, gerekse kamuoyunun istek ve taleplerinin doğru yansıtılması anlamında büyük önem taşımaktadır. Halkın gerçekleri öğrenmesinde ve düşüncelerini ifade etmesinde etkili bir araç olan basın, milli mücadele yıllarında, milli duygulara hitap ederek, milli birlik ve beraberliğin sağlanması yönünde görevini en iyi şekilde yerine getirmiş, hem düşman işgaline karşı direnişinin sesi olmuş, hem de bu direnişin kahramanlarının destanını yazmıştır. 2016 yılında yaşadığımız 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında da basının önemi ve gücü bir kez daha görülmüş, Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve diğer devlet erkanı basın yolu ile bizlere ulaşıp, o gün hainlere karşı kazanılan zafere öncülük etmişlerdir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle zaman, mekan ve şartlar ne olursa olsun işlerini basın, ahlak ve meslek ilkelerine bağlı kalarak doğru yapan basın mensuplarının “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nü kutlar, Konya Tabip Odası Yönetim Kurulu adına kendilerine başarılar dilerim.

Dr. Seyit KARACA Konya Tabip Odası Başkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
15 Temmuz’un yıl dönümünde Konya Muhteşemdi
15 Temmuz’un yıl dönümünde Konya Muhteşemdi
Konya’da 15 Temmuz Anma Programları başladı
Konya’da 15 Temmuz Anma Programları başladı