Dr. Ahmet Nihat Baysal:''İnsan muhteşem bir varlık''

HİSDER’de beş duyu organından kulağın önemini anlatan Dr. Ahmet Nihat Baysal, “Algılarımızı oluşturan kulaktır. İnsan kendi başına bir muamma! Ama insan aynı zamanda muhteşem bir varlık” dedi.

Dr. Ahmet Nihat Baysal:''İnsan muhteşem bir varlık''
Dr. Ahmet Nihat Baysal:''İnsan muhteşem bir varlık'' Admin
Bu içerik 809 kez okundu.

‘Din’leyin ‘Din’lenin” konulu sohbette insanın işitme organı kulağı anlatan Dr. Ahmet Nihat Baysal, “İnsan kendi başına bir muamma. İnsan aynı zamanda muhteşem bir varlık” dedi.

Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nin Meram Uluslararası Gençlik Akademisi’nde gerçekleştirilen Pazartesi Sohbetleri’nde, NEÜ Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Ahmet Nihat Baysal, insanın beş duyu organından biri olan kulağın anatomik yapısında yer alan zar, çekiç, örs, , üzengi, östaki borusu, salyangozda bulunan denge boruları ve sinir uçlarıyla çalışan müthiş bir yapıya sahip harika bir organ olduğunu belirterek “Algımızı oluşturan kulaktır. İnsan kulağından sulanır diye bir söz vardır. Kulak yapısı itibariyle muhteşem bir organizasyon ve muhteşem bir mekanizmaya sahiptir” dedi.

 

“İNSAN MUHTEŞEM BİR VARLIK”

Vücudumuzun dengesi ile ses dalgalarını sinir uçlarındaki binlerce hücreyi çalıştırarak beyne ileten organın kulak olduğunu ifade eden Dr. A. Nihat Baysal, insanın doğumunun bile bir mucize olduğuna işaret ederek “İnsan yatalışış itibariyle zaten muhteşem bir varlık. Biz aynı zamanda 200 bin çeşit sese ayarlı ve duyarlı bir işitme organına sahibiz. Bizi yaratan Allah öylesine güzel ve öylesine muhteşem bir şekilde yaratmış ki, insan kendi başına bir muamma! İnsan aynı zamanda muhteşem bir varlık” dedi. 

Bütün hayatın hücrelerden meydana geldiğini ve insan vücudunda 10 trilyonun üzerinde hücre bulunduğuna dikkati çeken Dr. Baysal, “Her gün 25 bin defa nefes alıp veriyoruz. Hücrelerin içinde mitokondriler vardır. Bunlar enerji üretim merkezleridir. Mitokondrinin görevi ise hücre içindeki hayatî olaylara gerekli enerjinin %95′ini sağlamaktır. Bir mitokondrinin yaptığı görevi sağlayabilmek için bizim 16 bin pile ihtiyacımız var.  Rabbimizin bizden, bize verdiği bunca nimet ve nimetler karşılığında istediği tek şey ise; ibadet. Yâni namaz, zekat, oruç, hac ve kelime-i şehadet getirmemizi istiyor. Birde teşekkür etmemizi.  Burada ibadet mi önemli yoksa şükür mü? Peygamberimiz de, “İnsana teşekkür etmeyen Allah’a şükretmiş olmaz” diyor ve geceleri çokça ibadet eden Peygamberimizin, Ayşe validemizin sorusuna verdiği cevap ise muhteşemdir: “Yâ Aişe, Allah’a şükreden bir kul olmayayım mı?” diye konuştu.

“Arkadaşlar lütfen sessiz olalım!” ikazında yer alan a harfinden başlayarak “ar”, ark”, “arka” kelimelerinin önemini vurgulayan ve sessizliğin de bazen insan için büyük bir nimet olduğuna işaret eden Baysal, insanın bazen hayrı kendisine yapmasının önemine dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi: “Gelin hep birlikte hayret ederek kendimize hayr yapalım. Allah ağzımızın içinde yer alan soluk borusunu önce, yemek borusunu ise sonra yapmış. Burada Allah’ın yaratma gücü ile mükemmeliyetçiliğine tanık oluyoruz. Su içtiğimizde ve yemek yediğimizde ne su, ne de lokmalar veya yutkunduğumuzda tükürük soluk borusuna hiç kaçmıyor.  Hayret edilecek bir şey değil mi?”

 

“SEN MUHTEŞEMSİN!”

İnsandaki algının işitme ve duymakla oluştuğunu belirten Uysal, “Asıl algıyı oluşturan kulaktır. Gülüşümüzün de, hüznümüzün de altında kulak var. Ama biz o kulağı hiç önemsemedik, bakım yapmadık. İlk emir neydi? “Oku” idi. Peki neyi okuyacaktık? İlk okuyacağımız şey neydi? İnsanın kendisi… “Kendini bilen Rabbini bilir” sözünü bir hatırlayın. O halde insanın okuyacağı ilk şey bizatihi kendisi oluyor. Peki insan neden, nasıl ve ne şekilde yaratıldı? Sorular bu şekilde akıp gidiyor. Bu soruları ilk algılayan ve beyne ileten organımız da kulaktır. O halde sen muhteşemsin.!” dedi.

Soru-cevap kısmından sonra HİSDER Başkan Yardımcısı Mustafa Dündar, derneğin teşekkür plaketini Dr. Ahmet Nihat Baysal’a eğitimci Agâh Ayakan ile birlikte takdim etti.

 

NEÜ Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Ahmet Nihat Baysal ureticihaber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Recep Konuk:'' Devlet Girdilere Destek Olsun,Türkiye Mevzi Kaybetmesin''
Recep Konuk:'' Devlet Girdilere Destek Olsun,Türkiye Mevzi Kaybetmesin''
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'de önemli açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'de önemli açıklamalar