Advert

İş Kur İş gücü Taleplerini açıkladı

Konya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce 3 Nisan 5 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen 2017 yılı İşgücü Piyasası Araştırması’nın saha çalışması tamamlandı.

İş Kur İş gücü Taleplerini  açıkladı
İş Kur İş gücü Taleplerini  açıkladı Admin
Bu içerik 176 kez okundu.

İŞKUR tarafından yapılan araştırma sonucunda Konya genelinde 20+istihdamlı işyerlerinin % 23,4’ünde 2 bin 400 kişilik açık iş olduğu tespit edildi. En yüksek açık iş oranına sahip sektör ise Elektrik, Gaz, Buhar ve İklimlendirme Üretim ve Dağıtımı  oldu. Açık işi en çok olan işyerleri ise Elektrik, Gaz, Buhar ve İklimlendirme Üretim ve Dağıtımı sektörü ve İmalat sektörü olarak belirlendi. İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler ise Beden İşçisi (Genel), Gaz Altı Kaynakçısı, CNC Torna Tezgahı Operatörü‘dür. Açık işlerde en çok aranılan ilk üç beceri Yeterli Mesleki/Teknik Bilgi ve Tecrübe, Fiziki ve Bedensel Yeterlilik ve Takım Çalışması’dır. İşverenler talep ettikleri açık işleri en çok İŞKUR ve Akraba-eş dost aracılığı ile aramaktadır. 

Araştırma kapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin %33,2’sinde 2 bin 654 kişinin temininde güçlük çekilmektedir. Eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler Gaz Altı Kaynakçısı, CNC Torna Tezgahı Operatörü, Beden İşçisi (Genel), Şoför-Yük Taşıma, Dökümcü, Güvenlik Görevlisi, Temizlik Görevlisi, İnşaat Kalıpçısı (Ahşap), Satış Danışmanı ve Dökümcü (Metal) meslekleridir.

Konya genelinde 20+istihdamlı işyerlerinde 5 bin 128 kişilik istihdam artışı beklenmektedir. İşverenler, 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının % 5,2 oranında artmasını öngörmektedirler. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler İmalat, Toptan ve Perakende Ticaret ve İdari ve Destek Hizmet Faaliyetleridir. Güvenlik Görevlisi, CNC Torna Tezgahı Operatörü ve Beden İşçisi (Genel) mesleklerinde istihdam artışı beklenirken Soğutmacı ve Havalandırmacı (İklimlendirme), Sıhhi Tesisatçı, Boru Kaynakçısı mesleklerinde istihdam

 

 

İşgücü Talepleri açıklandı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunak'ta 15 Temmuz coşkusu
Yunak'ta 15 Temmuz coşkusu
Son dakika bedelli askerlik açıklaması
Son dakika bedelli askerlik açıklaması